Adwokatom kandydującym do SN grożą dyscyplinarkami

Wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych nie robią wrażenia na samych kandydatach do Sądu Najwyższego (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

„Adwokatom, którzy chcą być sędziami Sądu Najwyższego, grożą dyscyplinarki” – podaje „Rzeczpospolita”.

KRS opublikowała listę kandydatów na sędziów SN

Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała na swojej stronie internetowej listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do Izby Cywilnej zgłosiło się 30...

zobacz więcej

– Adwokaci kandydujący do Sądu Najwyższego naruszyli godność zawodu. Firmują i wykorzystują zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz SN, które godzą w krajowy porządek prawny – mówi adwokat Marcin Smoczyński, który zdecydował się złożyć wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec kolegów z warszawskiej palestry.

Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan stołecznej Rady, potwierdza wpłynięcie do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zawiadomień w sprawie podejrzenia popełnienia deliktów dyscyplinarnych.

„Z izby warszawskiej do Sądu Najwyższego kandyduje ośmiu adwokatów. W środowisku nie ma jednak zgodności, czy należy wszcząć wobec nich dyscyplinarki. Zwolennicy podkreślają, że aspirujący do sędziowskiej togi sprzeniewierzyli się ślubowaniu adwokackiemu. Członkowie palestry przyrzekają w niej, że w swojej pracy przyczyniać się będą ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej”, czytamy na stronie dziennika.

KRS: wpłynęło 185 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego

Do wtorku po południu do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 185 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego - poinformowało Biuro KRS. Najwięcej - 85...

zobacz więcej

Wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych mają jednak nie robić wrażenia na samych kandydatach do Sądu Najwyższego.

– Nie rozumiem, jak można ścigać dyscyplinarnie adwokata za postępowanie zgodnie z ustawą. To kompletne nieporozumienie. To również przykład wykorzystywania sądownictwa dyscyplinarnego do zwalczania adwokatów odmiennie myślących – mówi Andrzej Nogal, kandydat na sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

– Te pogróżki są o tyle zaskakujące, że i tak sprawa trafi do zreformowanej izby Sądu Najwyższego – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej