RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

44-stopniowy skwar nie pokonał harcerzy. Pobili rekord Guinnessa

Około 12 tysięcy osób utworzyło żywą flagę Polski podczas ceremonii otwarcia Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku. Na Wyspie Sobieszewskiej w słońcu notowano we wtorek 44 stopni ciepła.

„W sercu harcerzem pozostajesz do końca życia”

W Dniu Myśli Braterskiej Andrzej Duda spotkał się z harcerzami. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpalił harcerską watrę. – Druhowie, powierzam...

zobacz więcej

W poprzednim rekordzie „ustawiania” flagi, który miał miejsce w Katowicach, wzięło udział ok. 1000 osób.

Okazją do zorganizowania zlotu jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie istnienia ZHP. Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia spotkania harcerzy z całej Polski odbyła się we wtorek.

Rzecznik prasowy Zlotu ZHP Gdańsk 2018 phm. Marta Bańka poinformowała, że w imprezie uczestniczy ok. 13 tysięcy harcerzy, w tym 500 gości z zagranicy – Białorusi, Hongkongu, Nepalu, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Do Gdańska przyjechali harcerze w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz tego, na miejscu zlotu jest jeszcze 1000 osób tworzących kadrę tego wydarzenia.

Ceremonię otwarcia Zlotu ZHP rozpoczęło odnowienie przyrzeczenia harcerskiego przez wszystkich uczestników. Potem rozpalono „watrę stulecia”, czyli duże ognisko, które będzie płonąć do końca zlotu. Przed publicznością z krótkim koncertem wystąpił Czesław Mozil. Na scenie zaprezentował się także zespół pieśni i tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar.

„Chcemy zostawić świat lepszym”. Polonijni harcerze uczcili Dzień Myśli Braterskiej

„Chcemy zostawić świat lepszym” - powiedziała przewodniczka Klaudia Naprawa podczas uroczystości Dnia Myśli Braterskie w niedzielę....

zobacz więcej

Głównym punktem programu uroczystości otwarcia zlotu było utworzenie przez harcerzy żywej flagi Polski pod hasłem „W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości”. Harcerze zrobili to, stając do pamiątkowego zdjęcia i zakładając na mundury białe i czerwone koszulki. Ceremonię otwarcia zlotu zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

Honorowy patronat nad Zlotem ZHP Gdańsk 2018 objął prezydent Andrzej Duda. To największa tego typu powojenna impreza harcerska, która zakończy się 16 sierpnia. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową gromadząc ponad 30 tys. osób.

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu miasteczku zlotowym na ok. 100 hektarach. W trakcie zlotu harcerze będą m.in. brać udział w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz będą pracować na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu.

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbywał się on w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy.

ZHP liczy około 110 tys. członków.

źródło:
Zobacz więcej