RAPORT

Kampania 2020

Dyrektor Emirates: Z całego serca kibicuję Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu

Przewoźnicy wskazują, że przepustowość lotniska na Okęciu już się wyczerpuje (fot. REUTERS/Peter Andrews)

– Z całego serca kibicuję pomysłowi nowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że przepustowość warszawskiego portu Chopina właśnie się wyczerpuje. Polska potrzebuje nowego dużego lotniska – ocenia Maciej Pyrka, Country Manager linii lotniczych Emirates w Polsce.

Rusza gigantyczna inwestycja. Wkrótce powstanie spółka celowa CPK

Weszła w życie Specustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Port w gminie Baranów, niespełna 50 km od Warszawy, ma powstać za 10 lat i docelowo...

zobacz więcej

Szef polskiego oddziału bliskowschodniego przewoźnika w rozmowie z portalem „Rynek Lotniczy” wylicza warunki, jakie powinien spełniać Port Solidarność, by był atrakcyjny dla jego przedsiębiorstwa.

– Z punktu widzenia Emirates w Polsce najistotniejsze są trzy elementy: jak szybko nowe lotnisko będzie dostępne dla pasażerów i linii lotniczych, czy port zostanie zaplanowany tak, aby samoloty przystosowane do obsługi powyżej 400 pasażerów mogły bezpiecznie i swobodnie operować, a wszyscy pasażerowie komfortowo korzystać z infrastruktury oraz czy dotarcie do lotniska z centrum miasta nie zajmie więcej niż 30 minut – tłumaczy Pyrka.

Zdaniem dyrektora Emirates w Polsce kluczową sprawą jest „wypracowanie unikalnej formuły, która będzie stanowić o atrakcyjności właśnie tego portu, a przez to o jego konkurencyjności dla innych lotnisk w regionie”.

– Jest wiele przykładów na świecie, gdzie takie założenia przyniosły sukces samemu lotnisku, a także miastu z nim związanemu – mówi Maciej Pyrka.

Emirates to największy bliskowschodni przewoźnik lotniczy i czwarty co do wielkości na świecie w ruchu pasażerskim, zaś drugi w towarowym. Jest firmą państwową (należy do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich), a jego bazą centralną jest Dubaj. Obsługuje 143 porty w 81 krajach.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie pod Warszawą do 2027 r. W pierwszym etapie miałby możliwość obsłużenia do 45 mln pasażerów rocznie, zaś docelowo do 100 mln. Maksymalna przepustowość obecnego lotniska na Okęciu, otwartego jako tymczasowe w 1934 r., to 15 mln pasażerów.

Elementem CPK, działającym synergicznie z lotniskiem, ma być terminal kolejowy z siecią połączeń, integrującą cały obszar Polski i sięgającą państw ościennych. W tym celu konieczna będzie modernizacja istniejących i budowa nowych szlaków kolejowych.

źródło:
Zobacz więcej