Szybka reakcja Luksemburga na pytania Sądu Najwyższego

Siedziba Sądu Najwyższego (fot. arch.PAP/ Tomasz Gzell)

Trybunał Sprawiedliwości UE ma priorytetowo potraktować pytania Sądu Najwyższego – informuje w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

„Sąd Najwyższy postawił się ponad konstytucją. Takie zachowanie prowadzi do anarchii”

– Sędziowie Sądu Najwyższego, występując z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), chronią swoje interesy;...

zobacz więcej

Tak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” z kilku źródeł. Podają one, że TSUE traktuje zarzuty wobec czystki w Sądzie Najwyższym na tyle poważnie, że rozpozna je w przyspieszonym trybie. „Ale nie znaczy to, że odpowiedzi na pytania poznamy tak szybko, jak polski parlament uchwala ustawy” – czytamy w „Rz”.

Gazeta informuje, że zgodnie z procedurą Trybunał najpierw decyduje, na ile pilna jest sprawa, potem wzywa władze Polski do zajęcia stanowiska. Do postępowania mogą przystąpić także inne zainteresowane kraje, jak również Komisja Europejska. Potem swoje stanowisko przedkłada rzecznik generalny, Trybunał na rozprawie wysłuchuje strony i ogłasza wyrok.

Może się też okazać, że Trybunał połączy sprawę pytań SN ze spodziewaną skargą Komisji Europejskiej na praworządność w Polsce. – To całkiem realne – uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, były legislator sejmowy.

źródło:

Zobacz więcej