RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Zawsze byli tacy, którzy wierzyli w wolną, suwerenną i niepodległą Polskę”

Budujemy silną Polskę, która staje się silniejsza z dnia na dzień i wierzę, że będziemy to czynili dalej – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystego capstrzyku pod kopcem Piłsudskiego w Krakowie. Uroczystości są związane z 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która dała początek Legionom Polskim i przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W stulecie niepodległości pomaszerują szlakiem Kadrówki

W Krakowie rozpoczynają się uroczystości związane z 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która dała początek Legionom Polskim i przyczyniła...

zobacz więcej

Wcześniej Andrzej Duda brał udział w mszy św. w katedrze wawelskiej w intencji ojczyzny i piłsudczyków. Prezydent podkreślił, że kopiec Piłsudskiego to wyjątkowe miejsce, które poświęcone jest zarówno marszałkowi, jak i wszystkim legionistom.

– To niezwykły symbol tamtego czasu, ale i niezwykły symbol trwania Rzeczypospolitej, symbol wielkości także osoby marszałka Józefa Piłsudskiego, ojca niepodległości po to, żeby z jednej strony nigdy nie zapomniano, ale z drugiej strony po to, żeby pokazać także i potencjał tej Polski, tej wiary, tego przeświadczenia o budowaniu i konieczności ciągłego budowania silnego państwa – mówił prezydent.

– Kiedy stałem tutaj i patrzyłem na ten kopiec, pomyślałem sobie – on pokazuje kondycję naszego społeczeństwa i państwa naszego. Kiedy Polska staje się coraz silniejsza, piękniejsza, wolna, niepodległa, dumna – kopiec jest piękny tak, jak wtedy, kiedy go zbudowano i tak jak wygląda dzisiaj – dodał.

Andrzej Duda: Józef Piłsudski był największym obok Jana Pawła II Polakiem XX wieku

– Dobro ojczyzny musi być dla nas najważniejsze; „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a dopiero później sojusze i sąsiedzi – powiedział prezydent Andrzej Duda...

zobacz więcej

„Musicie walczyć o wolną Polskę”

Prezydent wspominał również pożegnania ostatnich legionistów, w których brał udział jako harcerz. – Oni szeptali, mówili młodym: „musicie walczyć o wolną Polskę”, tak jak szeptali to wcześniej młodym, którzy potem zostali powstańcami warszawskimi, partyzantami. To była ta nasza polska rzeczywistość – powiedział Duda.

– Dziękuję wam, że ona trwa, że nadal się szepcze: „nigdy nie możecie się zgodzić na niewolne państwo, musicie czynić wszystko, żeby budować silną Polskę”. Dzisiaj to się dzieje, budujemy silną Polskę, ona się staje silniejsza z dnia na dzień. Wierzę w to, że będziemy to czynili dalej, razem z wami – dodał.

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie jest największym kopcem w Polsce. Ma 35 metrów wysokości (najbardziej znany kopiec Kościuszki jest o niecały metr niższy – przyp. red.) i 111 metrów średnicy u podstawy.

źródło:
Zobacz więcej