RAPORT

Kampania 2020

W stulecie niepodległości pomaszerują szlakiem Kadrówki

Uroczyste zakończenie 52. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej (fot. arch. PAP/Piotr Polak)

W Krakowie rozpoczynają się uroczystości związane z 53. Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która dała początek Legionom Polskim i przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie sobotnich wydarzeń przewidziano imprezy kulturalne i apele pamięci – przy kwaterze legionowej na cmentarzu Rakowickim oraz przed pomnikiem Piłsudskiego na Starym Mieście.

Ruszył marsz szlakiem Kadrówki. Idzie pod patronatem prezydenta

102 lata temu, 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa, utworzona przez Józefa Piłsudskiego, rozpoczęła historyczny Marsz ku Wolności....

zobacz więcej

W uroczystościach niedzielnych i poniedziałkowych uczestniczyć będzie prezydent RP Andrzej Duda. W niedzielę prezydent będzie uczestniczył we mszy św. na Wawelu oraz złoży kwiaty na grobach Piłsudskiego i Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie uda się pod kopiec Piłsudskiego, gdzie weźmie udział w uroczystym capstrzyku.

W poniedziałek Andrzej Duda zabierze głos podczas inauguracji 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Z krakowskich Oleandrów prezydent uda się do Muzeum Narodowego, gdzie podpisze ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej co roku rozpoczyna się 6 sierpnia. Kilkuset ochotników wyrusza z krakowskich Oleandrów, by 12 sierpnia dotrzeć do Kielc. Piechurzy mijają te same miejsca, co w 1914 r. żołnierze Józefa Piłsudskiego – Michałowice, Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów i Chęciny.

źródło:

Zobacz więcej