Wypuszczali na czarny rynek legalne papierosy. Gang rozbity

Dzięki współpracy CBŚP, służb brytyjskich, włoskich i Europolu rozbito grupę zajmującą się nielegalnym handlem papierosami. Funkcjonariusze skonfiskowali ponad 39 mln papierosów. Działalność gangu naraziła budżet unijny na straty rzędu 41 mln zł. Polscy policjanci wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku ustalili pięciu Polaków podejrzanych o udział w nielegalnym procederze.

Tytoniowy gang stracił 50 ton towaru i nielegalne papierosy warte 28 mln zł

Prawie 50 ton tytoniu i 2,8 mln sztuk podrobionych papierosów przechwycili funkcjonariusze dolnośląskiego CBŚP raz Służby Celno-Skarbowej na...

zobacz więcej

Od 2015 r. policjanci z Zarządu w Gdańsku CBŚP prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Sprawa dotyczy międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem papierosami. Z ustaleń śledczych wynika, że grupę tworzyli m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji i Włoch.

Mechanizm działania grupy polegał na wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego za pomocą utworzonych do tego podmiotów gospodarczych, które symulowały działalność handlową, uwiarygadniając realizowane transakcje i przemieszczenia tranzytowe towarów, z pominięciem uiszczenia należnych podatków.

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy korumpowali urzędników celnych w krajach Unii Europejskiej. Celem było potwierdzenie wyjazdu transportów papierosów poza obszar Wspólnoty. W rzeczywistości towar nigdy nie opuszczał granic Unii i był tam wprowadzany do obrotu bez opłacenia należności podatkowych.

W wyniku intensywnego współdziałania polskich, brytyjskich i włoskich służb, przy koordynacji Europolu zatrzymano w 2015 r. w miejscowości Caserta we Włoszech transport z 14 mln papierosów, które były przeznaczone na nielegalny rynek.
Wyprowadzenie spod dozoru celnego UE takiej ilości papierosów naraziłoby budżet Unii na uszczuplenia z tytułu nieodprowadzonych należności podatku akcyzowego, podatku VAT i cła w łącznej wysokości niemal 15 mln zł.

Zabezpieczono ponad 250 tys. euro (fot. CBŚP)

Służby zgasiły gangsterów. Fabryka podrabianych papierosów warta miliony zlikwidowana

Nawet milion papierosów na dobę mogli produkować przestępcy, którzy w okolicach Wołomina uruchomili nielegalną fabrykę wyrobów tytoniowych. Według...

zobacz więcej

Kolejnym krokiem było zabezpieczenie pod Padwą we Włoszech ponad 13 mln papierosów różnych marek, które także w fikcyjny sposób miały opuścić granice Unii. Gdyby trafiły na czarny rynek, naraziłoby to budżet Unii na straty w wysokości 14 mln zł.
Tego samego roku w Trieście funkcjonariusze przejęli trzeci transport papierosów różnych marek, tym razem prawie 12 mln papierosów. Straty budżetowe w tym przypadku wyniosłyby ponad 12 mln zł.

W trakcie działań na terenie Unii łącznie zatrzymano pięć osób.

Mimo zabezpieczenia ogromnej ilości papierosów, policjanci CBŚP wspólnie z Europolem oraz służbami z innych państw pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku ustalali mechanizm działania przestępczego procederu i osoby zamieszane w nielegalne przedsięwzięcie.

W efekcie w lipcu policjanci CBŚP z Gdańska zatrzymali pięć osób, którym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku przedstawiono zarzuty, m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymani są także podejrzani o narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w wysokości niemal 15 mln zł. U jednego z zatrzymanych policjanci skonfiskowali na poczet przyszłych kar ponad 250 tys. euro. Sprawa nadal ma charakter rozwojowy.

źródło:
Zobacz więcej