RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Facebook i Instagram pozwolą kontrolować czas spędzany w mediach społecznościowych

Nowe aktualizacje na Instagramie i Facebooku pozwolą kontrolować ilość czasu spędzanego w tych mediach społecznościowych (fot. REUTERS/Regis Duvignau/Illustration)
Nowe aktualizacje na Instagramie i Facebooku pozwolą kontrolować ilość czasu spędzanego w tych mediach społecznościowych (fot. REUTERS/Regis Duvignau/Illustration)

Najnowsze

Popularne

Media społecznościowe są pochłaniające – na ile? Odpowiedzi na to pytanie udzielą nam same platformy. Zapowiadane nowe aktualizacje na Instagramie i Facebooku pozwolą kontrolować ilość czasu spędzanego w tych mediach społecznościowych.

Fałszywe konta w mediach społecznościowych. Mogą zakłócić wybory w USA

Władze portalu społecznościowego Facebook poinformowały o wykryciu prowadzonych przez fałszywe konta skoordynowanych działań, mających na celu...

zobacz więcej

Instagram i Facebook ogłosiły wprowadzenie nowych narzędzi, które pomogą ludziom zarządzać ilością czasu spędzanego w internecie, a na pewno w tych mediach społecznościowych.

Nowe funkcje to odpowiedź na coraz większą liczbę alarmujących doniesień, świadczących o negatywnym wpływie nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych. Niestety wprowadzane zmiany dotyczyć będą jedynie urządzeń mobilnych.

Nowe funkcję będą dawały użytkownikom kilka możliwości: użytkownicy będą mogli śledzić swoją aktywność w mediach społecznościowych – wyświetlany będzie średni czas spędzony w aplikacji w ciągu tygodnia. Za pomocą narzędzia, jakim będzie codzienne przypomnienie, użytkownicy będą mogli sami ustawiać i kontrolować, ile czasu będą poświęcać na media społecznościowe. Po przekroczeniu tego limitu wysyłane będzie powiadomienie, że przydzielony czas został osiągnięty.

„Chcemy, aby czas, który użytkownicy poświęcają na korzystanie z mediów społecznościowych, był intencjonalny, inspirujący i pozytywny” – podkreślają w oświadczeniu Ameet Ranadive, dyrektor ds. zarządzania produktami na Instagramie, oraz David Ginsberg, dyrektor ds. badań w Facebooku.

Facebook zostanie opodatkowany? Brytyjska Izba Gmin przedstawiła raport

Raport komisji mediów brytyjskiej Izby Gmin rekomenduje regulowanie i opodatkowanie Facebooka i podobnych firm oraz zwiększenia nadzoru nad nimi,...

zobacz więcej

„Mamy nadzieję, że dzięki tym narzędziom ludzie zyskają większą kontrolę nad czasem spędzanym na naszych platformach, a także będą wspierać rozmowy między rodzicami i nastolatkami na temat korzystania z sieci” – dodali.

Te zmiany są wynikiem konsultacji z ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego i naukowcami. Nie da się ukryć, że doniesień na temat negatywnego wpływu mediów społecznościowych w ostatnim czasie przybywa. Najpierw ostrzegano przed uzależnieniem od mediów społecznościowych.

W 2017 roku Instagram znalazł się na szczycie rankingu mediów społecznościowych, które mają najgorszy wpływ na kondycję psychiczną młodych ludzi. Badania wykazały, że Instagram wpływa negatywnie na sen, a także zaburza obraz ciała.

Eksperci przyznają jednak, że ta platforma daje przestrzeń do wyrażania siebie, za co Instagram został doceniony.

„Wskazuje się, że media społecznościowe są bardziej uzależniające niż papierosy i alkohol. Ponadto są one tak zakorzenione w życiu młodych ludzi, że nie można już tego ignorować mówiąc o zdrowiu psychicznym młodych ludzi” – wyjaśnia na łamach „The Telegraph” dyrektor generalny The Royal Society for Public Health.

Zuckerberg stracił ponad 15 miliardów dolarów w... pięć minut

Dla wielu najbogatszych ludzi na świecie utrata 15,1 miliarda dolarów w ciągu pięciu minut byłaby zgubą. Dla Marka Zuckerberga to jednak zaledwie...

zobacz więcej

Media społecznościowe zostały zaprojektowane tak, aby nie tylko koncentrować naszą uwagę, trawić wolny czas. Jesteśmy przywiązani nie tylko do telefonów, ale również emocji, jakie wywołują „lajki”.

Jak zaznaczyła na łamach „MyDomaine” doktor psychologii Jenny Yip, ekspert ds. uzależnień cyfrowych, media społecznościowe w rzeczywistości mogą prowadzić do izolacji.

– Choć mamy poczucie większej łączności i pozostawania w nieustającym kontakcie, poprzez komunikowanie się, komentowanie, możesz stać się bardziej odizolowany od ludzi, czego rezultatem jest mniej efektywna i skuteczna komunikacja osobista, jest to szczególnie ważne z punktu widzenia dzieci i nastolatków – wyjaśnia ekspert.

Nie brakuje jednak pozytywnych aspektów mediów społecznościowych - wciąż służą komunikacji. Jak również stają się platformą dla wyrażania własnych opinii. Dlatego też tak szerokim echem odbiły się takie inicjatywy jak „skin positive” czy „body positive”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej