
Zarówno długoterminowa abstynencja, jak i nadmierne spożywanie alkoholu w okresie wieku średniego wiąże się z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju demencji – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie poświęconym zagadnieniom medycznym „The BMJ”.
„Sto lat temu spożywaliśmy 10 razy mniej alkoholu niż dziś. Ale troska o trzeźwość Narodu była priorytetem bohaterów Niepodległej” – piszą polscy...
zobacz więcej
Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji oraz Uniwersytetu Londyńskiego w Wielkiej Brytanii przez 23 lata śledzili losy ponad 9 tys. brytyjskich urzędników.
Rejestrowali ich nawyki związane ze spożywaniem alkoholu i dane medyczne dotyczące różnego rodzaju chorób, w tym objawów otępienia starczego.
Na podstawie przeprowadzonych analiz badacze wykazali, że osoby w średnim wieku, które powstrzymują się od picia alkoholu lub konsumują ponad 14 jednostek alkoholu tygodniowo, są bardziej narażone na znaczny spadek sprawności umysłowej w podeszłym wieku.
Najmniej narażone na rozwój demencji są z kolei osoby, które spożywają umiarkowane ilości alkoholu, czyli od 1 do 14 jednostek tygodniowo.
U osób pijących ponad 14 jednostek alkoholu tygodniowo każde nadprogramowe siedem jednostek przyczynia się do zwiększenia ryzyka demencji o 17 proc.
W tej grupie konsumentów otępienie jest zazwyczaj związane z przewlekłymi chorobami rozwijającymi się na skutek długotrwałego spożywania napojów wyskokowych.
U abstynentów prawdopodobieństwo rozwoju demencji jest związane z podwyższonym ryzykiem chorób kardiometabolicznych, np. chorób układu krążenia czy cukrzycy.
W nocy z poniedziałku na wtorek złodzieje włamali się do garażu w Lublinie, gdzie znajdował się alkohol. Sprawcy ukradli 144 butelki wódki, 6...
zobacz więcej
„Wyniki naszego badania dowodzą, że nadmierna konsumpcja alkoholu jest czynnikiem ryzyka demencji. Są zatem zachętą do stosowania w zaleceniach niższych progów maksymalnego spożycia alkoholu w celu promocji zdrowia poznawczego w późniejszym wieku” – wskazują badacze.
„Jednocześnie wyniki naszego badania nie powinny zachęcać ludzi niepijących do rozpoczęcia picia, bo konsumpcja alkoholu wywiera szkodliwe efekty zdrowotne w postaci zwiększonej śmiertelności, zaburzeń neuropsychiatrycznych, marskości wątroby czy raka” – przestrzegają.
Standardowa jednostka alkoholu to 10 gramów (lub 12,5 mililitrów) czystego alkoholu etylowego, czyli około 250 ml pięcioprocentowego piwa, 100 ml 12-procentowego wina czy 30 ml 40-procentowej wódki.