RAPORT

Tusk kontra Tusk

Chorągiew dla prezydenta. Rząd szykuje zmianę symboli narodowych

Andrzej Duda to jedyny prezydent w Europie, który nie ma swojej flagi (fot. FB/KPRP)
Andrzej Duda to jedyny prezydent w Europie, który nie ma swojej flagi (fot. FB/KPRP)

Wkrótce nastąpią znaczące zmiany w symbolice narodowej. Resort kultury pracuje nad skorygowanym wizerunkiem orła w godle, powstaną też nowe partytury hymnu. Swoją chorągiew ma też otrzymać prezydent – informuje „Rzeczpospolita”.

Flaga gigant na latarni morskiej w Świnoujściu

Biało-czerwona flaga o powierzchni ponad 700 m kw. zawisła na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Według organizatorów jest to...

zobacz więcej

Resort przygotowuje projekt ustawy o symbolach państwowych RP, która ma zastąpić obecną ustawę, rodem z PRL. Jednym z jej elementów ma być przywrócenie Chorągwi Rzeczypospolitej. Będzie to prostokątny czerwony płat z wizerunkiem orła w obramowaniu wężyka generalskiego.

– Ten symbol przynależny głowie państwa ma 700-letnią historię. Po raz pierwszy użyto go na pieczęci Przemysła II, księcia wielkopolskiego – mówi dziennikowi Krzysztof J. Guzek, członek elitarnego Szkockiego Towarzystwa Heraldycznego.

Guzek wskazuje, że przed rozbiorami wzór chorągwi zmieniał się w zależności od króla elekcyjnego. Powrócono do niej w II RP. Prawo do używania symbolu zyskał naczelnik państwa, a potem prezydent. Flaga wskazywała miejsce jego pobytu.

Teraz prezydent dysponuje własnym proporcem, który ma wzór identyczny z chorągwią z 1927 r., ale jego stosowanie jest ograniczone do uroczystości wojskowych.

– Jesteśmy jedynym krajem europejskim, w którym głowa państwa nie ma własnego weksylium – zwraca uwagę ekspert w rozmowie z „Rz”.

W planach jest również zmiana orła, który nastręcza dużo problemów. Wzorcem z ustawy jest bowiem herb namalowany pędzlem, z którym niewiele da się zrobić w dobie komputeryzacji.

Ministerstwo planuje stworzyć wizerunki orła w kilku wersjach. Oprócz podstawowej powstaną też jedno- i dwubarwne. Załączniki będą miały formę cyfrową, a dzięki zastosowaniu grafiki wektorowej będzie można łatwo ich użyć w dowolnej wielkości. Orzeł zostanie również poddany liftingowi – w jego koronie pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy.

Ministerstwo chce też przedstawić nowe partytury i nagrania Mazurka Dąbrowskiego. W obecnej ustawie są tylko zapisy na głos, fortepian i głos z fortepianem.

Eksperci apelują o zmianę liczbowych współrzędnych barw narodowych. Załącznik do obecnej ustawy podaje je w tzw. przestrzeni barw CIELUV, a większość grafików ma problem, jak przełożyć je na współczesne systemy. Efekt jest taki, że producenci flag przedstawiają czerwień w różnych odcieniach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej