RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Fałszywe konta w mediach społecznościowych. Mogą zakłócić wybory w USA

Facebook poinformował o wykryciu fali aktywności fałszywych kont (fot. Shutterstock/Gil C)
Facebook poinformował o wykryciu fali aktywności fałszywych kont (fot. Shutterstock/Gil C)

Władze portalu społecznościowego Facebook poinformowały o wykryciu prowadzonych przez fałszywe konta skoordynowanych działań, mających na celu wywarcie wpływu na nastroje polityczne w USA. W listopadzie w tym kraju odbędą się wybory uzupełniające do Kongresu.

„Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory”. Trump znów zmienia ton

– Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. – powiedział prezydent Donald...

zobacz więcej

Spółka poinformowała o usunięciu „wyglądających na fałszywe” 32 kont na Facebooku i Instagramie. Jedną z usuniętych stron obserwowało ponad 290 tys. użytkowników. Profile zidentyfikowano dwa tygodnie temu.

Firma twierdzi, że nie wie, kto stoi za tymi działaniami, ale usunięte profile mogą być powiązane z Rosją. Facebook znalazł pewne powiązania między usuniętymi kontami a profilami powiązanymi z rosyjską fabryką trolli z Petersburga, usuniętymi po wyborach prezydenckich w USA w 2016 r.

W okresie od kwietnia 2017 r. do czerwca 2018 r. konta udostępniły 150 reklam, które kosztowały ok. 11 tys. dolarów. Facebook twierdzi, że osoby odpowiedzialne za fałszywe konta były tym razem „ostrożniejsze w zacieraniu po sobie śladów” niż w 2016 r., np. dzięki korzystaniu z VPN (wirtualna sieć prywatna).

Amerykański dziennik „Wall Street Journal” pisał w czerwcu, że przed zaplanowanymi na listopad wyborami do Kongresu zaobserwowano na Twitterze aktywność nowych kont rosyjskich trolli.

Zidentyfikowane nowe konta trolli publikują treści przyczyniające się do podziałów politycznych, poruszając pełen zakres ważnych dla publicznego dyskursu tematów – wskazywała wówczas gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej