Rekordowo niskie poparcie dla rządzącej partii w Rosji

Jedna Rosja to polityczne zaplecze Władimira Putina (fot. Nikita Shvetsov/Anadolu Agency/Getty Images)

Poparcie dla rządzącej w Rosji partii Jedna Rosja spadło od początku roku o 16 punktów procentowych i wynosi ok. 37 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez zbliżony do władz ośrodek WCIOM. Jest to najniższy wskaźnik poparcia dla tej partii od 2011 roku.

Nie będzie referendum w Rosji. Miało dotyczyć podwyższenia wieku emerytalnego

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła w piątek wniosek o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, zgłoszony przez...

zobacz więcej

Odpowiadając na pytanie „Jeśli w najbliższą niedzielę odbywałyby się wybory do Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu), na jaką partię, najprawdopodobniej, Pan/Pani by zagłosował/a?”, Jedną Rosję wskazało 37,1 proc. ankietowanych.

Minimalny wskaźnik poparcia dla tej partii socjologowie odnotowali w grudniu 2011 roku, kiedy odbywały się protesty przeciwko fałszerstwom w wyborach do Dumy (34,4 proc.).

Poparcie dla Jednej Rosji zaczęło gwałtownie spadać po ogłoszeniu przez rząd planów podwyższenia wieku emerytalnego do 63 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podniesienia podatku VAT z 18 do 20 proc.

Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Projekt ustawy wniesiony przez rząd do parlamentu zakłada, że od przyszłego roku progi te będą stopniowo podwyższane. Jak wskazuje sondaż niezależnego ośrodka Centrum Lewady, około 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

źródło:

Zobacz więcej