W bazie kosmicznej Lunares III w Pile (woj. wielkopolskie) ćwiczą astronauci z całego świata, przygotowując się do przyszłych misji podboju kosmosu. W tym miesiącu ruszyła międzynarodowa misja symulowanego pobytu w księżycowym kraterze, w której udział biorą badacze z Australii, USA, Kanady i Egiptu.
Rusza polska analogowa misja na Marsa. Baza Habitat Lunares mieści się w Pile (woj. wielkopolskie). Wśród członków załogi jest niepełnosprawny...
zobacz więcej
Habitat Lunares to symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze; przedsięwzięcie uruchomiono w ubiegłym roku na terenie byłego lotniska wojskowego.
W habitacie panują warunki podobne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie.
W trakcie zaplanowanych w tym roku misji marsjańskich i księżycowych, badania dotyczyć będą m.in. wpływu snu na poziom agresji i stres, poświęcone będą zaburzeniom równowagi i błędnika oraz kwestiom związanym z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Część misji organizowana jest przy współpracy z krajowymi i zagranicznymi uczelniami.
Pod uwagę wzięta została przede wszystkim możliwość skorzystania z wnętrza hangaru, który umożliwia prowadzenie symulacji w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od pory dnia czy nocy na zewnątrz. Zbudowany w podtarnowskim Rzepienniku Biskupim habitat został przewieziony do Wielkopolski i złożony w zmodyfikowanej konfiguracji.