RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Droga na Marsa i na Księżyc prowadzi przez Piłę w Wielkopolsce

Najnowsze

Popularne

W bazie kosmicznej Lunares III w Pile (woj. wielkopolskie) ćwiczą astronauci z całego świata, przygotowując się do przyszłych misji podboju kosmosu. W tym miesiącu ruszyła międzynarodowa misja symulowanego pobytu w księżycowym kraterze, w której udział biorą badacze z Australii, USA, Kanady i Egiptu.

Analogowa podróż na Marsa. Wyjątkowa misja w Pile

Rusza polska analogowa misja na Marsa. Baza Habitat Lunares mieści się w Pile (woj. wielkopolskie). Wśród członków załogi jest niepełnosprawny...

zobacz więcej

Habitat Lunares to symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze; przedsięwzięcie uruchomiono w ubiegłym roku na terenie byłego lotniska wojskowego.

W habitacie panują warunki podobne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie.

W trakcie zaplanowanych w tym roku misji marsjańskich i księżycowych, badania dotyczyć będą m.in. wpływu snu na poziom agresji i stres, poświęcone będą zaburzeniom równowagi i błędnika oraz kwestiom związanym z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Część misji organizowana jest przy współpracy z krajowymi i zagranicznymi uczelniami.


Pierwotnie baza miała działać w okolicach Tarnowa (Małopolska), ostatecznie twórcy projektu zdecydowali się przenieść ją do Piły.
Naukowcy biorący udział w symulacji przed modelem księżycowej bazy kosmicznej „Habitat Lunares” na starym lotnisku w Pile, 29 lipca (fot. PAP/Marek Zakrzewski)
Naukowcy biorący udział w symulacji przed modelem księżycowej bazy kosmicznej „Habitat Lunares” na starym lotnisku w Pile, 29 lipca (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Pod uwagę wzięta została przede wszystkim możliwość skorzystania z wnętrza hangaru, który umożliwia prowadzenie symulacji w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od pory dnia czy nocy na zewnątrz. Zbudowany w podtarnowskim Rzepienniku Biskupim habitat został przewieziony do Wielkopolski i złożony w zmodyfikowanej konfiguracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej