RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach”. Prezydent spotkał się z powstańcami

Najnowsze

Popularne

– Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty – powiedział podczas spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda. – Przesłaniem powstania była walka o wolność, pragnienie wolnej ojczyzny i wolności jako takiej – podkreślił.

„Ściany domu spływały krwią”. Powstaniec warszawski wspomina niemieckie rzezie

Działania Niemców podczas Powstania Warszawskiego, w tym naloty bombowe, to było niszczenie miasta pełnego ludzi – wspomina Andrzej Gładkowski ps....

zobacz więcej

– Choć Powstanie Warszawskie w sensie militarnym nie wygrało, Warszawa w jakiejś swojej części była wolna przez 63 dni – wskazał Duda.

– Jeżeli ktoś pyta, czy polemizuje, czy było warto, to chociaż nie żyłem w tamtej chwili, nie było mnie na świecie, urodziłem się dziesiątki lat później, to patrząc na państwa i patrząc na to, jak wy patrzycie na swoich przyjaciół, towarzyszy broni i na to muzeum i po tym, jaki jest dzisiaj wasz stosunek do Polski, do wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny – jestem przekonany, że było warto – podkreślił prezydent

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że władze PRL starały się zatrzeć pamięć o powstaniu. – Nigdy się to nie udało, bo była ona tak silna. Nie można było zabronić czcić Powstania Warszawskiego i powstańców warszawskich, a jednocześnie nie dało się tego zawłaszczyć, bo Powstanie Warszawskie w istotnej swojej części było sprzeciwem wobec nadchodzącego komunistycznego zniewolenia – zaznaczył.

Prezydent przywołał słowa Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek - żołnierza AK, który pisał: „Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci”. – Przecież wszyscy pamiętamy te słowa i właśnie za to składamy wam hołd. Jestem przekonany, że odczuwacie, nasi wspaniali bohaterowie, ten ogromny szacunek, jaki młodzież ma dla państwa, nie tylko 1 sierpnia każdego roku, ale każdego dnia. Za to jacy i kim byliście i jesteście – zwrócił się do powstańców.

„Jesteśmy, jeśli pamiętasz”. Spot z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania

„Jesteśmy, jeśli pamiętasz” – hasło spotu filmowego przygotowanego z okazji zbliżającej się 74. rocznicy powstania warszawskiego. Tuż przed kolejną...

zobacz więcej

Wdzięczność bohaterom

– Zawsze o tym mówię – ale sądzę, że nigdy dość – jak bardzo wdzięczna jest Polska swoim bohaterom. Tym, którzy są dziś jako świadkowie historii i tym, którzy odeszli oraz tym, którzy wtedy polegli i nie doczekali wolnej Polski (...). Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach także, a może przede wszystkim dzięki takim instytucjom jak Muzeum Powstania Warszawskiego - wielkie dzieło prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, obiecane przez niego mieszkańcom, kiedy został prezydentem Warszawy i kiedy twardo zdecydował, że to od dziesiątków lat obiecywane miejsce, wreszcie powstanie – powiedział Andrzej Duda.

W niedzielę w południe rozpoczęło się w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkanie, podczas którego prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski m.in. poetę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „za wybitne zasługi dla niepodległości RP oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury”. Odznaczenia otrzymali też powstańcy i osoby angażujące się w pielęgnowanie pamięci o zrywie.

Przed zgromadzonymi wystąpił również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – Wasza walka nie zakończyła się wraz z zakończeniem wojny – zwrócił się do powstańców. – Walczyliście później dziesiątki lat o pamięć o Powstaniu Warszawskim – wskazał.

Ołdakowski podkreślił, że są oni „przedstawicielami wyjątkowego pokolenia”. – W czasach najbardziej okrutnej wojny w historii pokazaliście, że można przeciwstawić się złu poprzez wierność wyznawanym wartościom. Wasza walka nie zakończyła się wraz z zakończeniem wojny; walczyliście później dziesiątki lat o pamięć o Powstaniu Warszawskim – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej