RAPORT

Pogarda

W poniedziałek mija termin zgłaszania kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego

Najnowsze

Popularne

W niedzielę formalnie upływa termin zgłaszania kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Jednak w związku z tym, że jest niedziela, Krajowa Rada Sądownictwa będzie przyjmować zgłoszenia również w poniedziałek. Według danych biura KRS, do piątkowego popołudnia przyjęto ponad 130 zgłoszeń.

Pakiet zmian w sądach przyjęty bez poprawek

Senat przyjął w nocy z wtorku na środę bez poprawek nowelizację ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o...

zobacz więcej

Zgodnie z obwieszczeniem prezydenta Andrzeja Dudy z 29 czerwca, do obsadzenia są 44 wakaty sędziowskie. Chętni mieli 30 dni na zgłoszenie swoich kandydatur.

Jak wyjaśnił rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera kandydatury można zgłaszać również w poniedziałek, ponieważ niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co za tym idzie, zgłoszenia, które wpłyną w poniedziałek, również będą zaliczone.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszą się Izby: Dyscyplinarna, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Najmniej chętnych jest do zasiadania w Izbie Karnej.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa powiedział, że o stanowiska sędziego Sądu Najwyższego starają się przedstawiciele różnych zawodów prawniczych. – Są to sędziowie różnych szczebli sądów, radcowie, notariusze, prokuratorzy, ale również ludzie nauki – tłumaczył sędzia Maciej Mitera.

Oceną kandydatur zajmą się zespoły złożone z członków Krajowej Rady Sądownictwa. Decyzję podejmuje cała Rada, która może, ale nie musi brać pod uwagę rekomendacji poszczególnych zespołów.

Jak dodał rzecznik Maciej Mitera, KRS kandydaturami na sędziów Sądu Najwyższego zajmie się najprawdopodobniej we wrześniu, bo wtedy, zgodnie z harmonogramem, zaplanowane jest jej kolejne posiedzenie plenarne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej