Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kora Jackowska nie żyje. Zmarła w wieku 67 lat

Nie żyje piosenkarka i poetka Kora Jackowska. Zmarła nad ranem, w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu, w otoczeniu najbliższych osób – męża Kamila Sipowicza, dwóch synów i przyjaciół. Miała 67 lat. W 2014 roku ujawniła, że jest chora na raka.

Nie żyje Irena Szewińska, ikona polskiego sportu

Zmarła trzykrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska. Najwybitniejsza polska sportsmenka specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w...

zobacz więcej

O śmierci artystki poinformował na Facebooku jej mąż Kamil Sipowicz. „Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy” – napisał.

„Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać” – czytamy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło kondolencje najbliższym artystki. „Odeszła Kora Jackowska. Była głosem ważnym dla kilku pokoleń Polaków, artystką pełną i spełnioną. Laureatką Srebrnego Medalu Gloria Artis. Jej najbliższym składamy serdeczne kondolencje” – napisano na profilu ministerstwa na Twitterze.

Hołd piosenkarce złożył prezydent Andrzej Duda. Na swoim koncie na Twitterze napisał, że śmierć Kory do dla wielu ludzi jego pokolenia, w tym dla niego samego „symboliczny koniec jakiejś epoki”. „Wychowaliśmy się na Maanamie, zwłaszcza w Krakowie. To były nasze pierwsze tańce, pierwsze miłości. Szanowna Pani Olgo, dziękujemy. Pamiętamy!” – napisał prezydent.

teraz odtwarzane
„Szanowna Pani Olgo, dziękujemy. Pamiętamy!”

„Ona była naprawdę wojowniczką, w życiu i na scenie”

– To, co Kora zrobiła dla polskiej muzyki, jest nie do przecenienia – powiedziała w rozmowie z TVP – Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna Polskiego Radia.

Przypomniała niedawne, 67. urodziny Kory. – Widziałam zdjęcia, jakie zamieszczała z tej okazji i wydawało mi się, że wszystko idzie ku lepszemu, bo ona była naprawdę wojowniczką, w życiu i na scenie. Miała siłę walki, też siłę walki z chorobą – mówiła dziennikarka.

Artystka z Krakowa

Kora, czyli Olga Aleksandra Sipowicz, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek. W latach 1976-2008 była liderką zespołu Maanam i jego najbardziej charakterystyczną postacią. Nagrała z tym zespołem 33 single i 18 albumów.

Karierę muzyczną zaczęła w Krakowie. Była związana z tamtejszym środowiskiem artystów – przyjaźniła się między innymi z Piotrem Skrzyneckim, tam też poznała swojego pierwszego męża Marka Jackowskiego. Sporadycznie występowała z jego zespołem „Osjan”. Nagrywała też wokalizy do serialu „Przyjaciele”. Występowała także na scenie teatralnej. W 1982 roku, na włoskim festiwalu teatralnym Dei Due Mondi w Spoleto, zagrała w premierze sztuki „Mątwa” Witkacego, wystawianej przez zespół Teatru Starego w Krakowie.

Największa sławę przyniosła jej jednak rola wokalistki „Maanam”. W 1979 roku „Maanam” i Kora wydali swój pierwszy utwór. Później zaczęli występować na festiwalach. Przełom stanowił występ w Opolu. „Maanam” odniósł tam ogromny sukces i stał się gwiazdą polskiej muzyki niezależnej. Autorką sukcesu w dużej mierze była Kora.

Sierocki wspomina Korę. „Potrafiła zaczarować swoim głosem”

– To naprawdę wyjątkowa postać. Jej utwory na pewno zapewnią jej nieśmiertelność, bo to jest kanon polskiej muzyki rockowej, rozrywkowej – mówił w...

zobacz więcej

Czas Maanamu

Na początku 1980 roku ukazał się niezwykle popularny singel Kory i „Maanamu”, „Boskie Buenos/ Żądza pieniądza”.

W dużej mierze dzięki swojej charyzmatycznej wokalistce „Maanam” odnosił wielkie sukcesy i był jednym z najbardziej popularnych zespołów. Odbywał trasy po Europie. Grał często w Niemczech. Wystąpił między innymi w Danii na festiwal w Roskilde, gdzie miał okazję zaprezentować się w towarzystwie największych gwiazd muzyki.

31 grudnia 2008 roku działalność „Maanamu” została zawieszona. Od początku 2009 roku piosenkarka występowała z dawnymi muzykami, używając swojego pseudonimu jako nazwy zespołu.

Złoty Fryderyk za całokształt twórczości

W 2014 roku Kora została odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, który jest przyznawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa.

W 2016 artystka wystąpiła w fabularyzowanym filmie dokumentalnym w reżyserii Bartosza Konopki „Droga do mistrzostwa”, w którym opowiadała, jak wyglądała jej droga do sukcesu. Jego premiera odbyła się w gmachu Teatru Narodowego w Warszawie 5 kwietnia 2016. Akademia Fonograficzna w 2016 roku uhonorowała Korę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

źródło:
Zobacz więcej