Nie będzie referendum w Rosji. Miało dotyczyć podwyższenia wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Rosji obecnie wynosi 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet (fot. pixabay/pasja1000)

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła w piątek wniosek o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, zgłoszony przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF). Powodem są zastrzeżenia CKW do sposobu sformułowania pytania referendum.

Przybędzie emerytów. ZUS szykuje się na zmiany

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że w związku z wprowadzeniem zmiany wieku emerytalnego wzrośnie liczba emerytur wypłacanych i na koniec...

zobacz więcej

Inicjatorzy referendum zaproponowali pytanie: „Czy zgadza się Pan/Pani z tym, że w Federacji Rosyjskiej nie powinien być podwyższany wiek uprawniający do przejścia na emeryturę przyznawaną ze względu na wiek z ubezpieczenia emerytalnego?”. CKW oceniła, że pytanie zostało sformułowane w sposób nieuzasadniony. Jego brzmienie „może wprowadzić uczestników referendum w błąd, jeśli chodzi o konsekwencje prawne wyrażenia określonego stanowiska” – oświadczyła CKW. Uznała, że postawione w ten sposób pytanie „dopuszcza możliwość różnorodnej interpretacji”.

Szefowa CKW Ełła Pamfiłowa zapewniła przy tym, że komisja ogółem nie jest przeciwna temu, by w sprawie wieku emerytalnego odbyło się w Rosji referendum. – Nasi obywatele mają prawo wyrażać swoją opinię o tym, jaki powinien być system emerytalny, jednak problemem są szczegóły – powiedziała Pamfiłowa.

KPRF powołała grupę inicjatywną, która w zeszłym tygodniu złożyła wniosek do CKW. KPRF jest jednym z trzech stronnictw tworzących parlament Rosji, które nie poparły projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Mimo to projekt został uchwalony 19 lipca w pierwszym czytaniu głosami czwartej partii – kontrolującej parlament Jednej Rosji.

Przy tym, z jednolitego głosowania Jednej Rosji wyłamali się niektórzy znani działacze: przeciw zagłosowała była prokurator Krymu Natalia Pokłonska, a Siergiej Żelezniak nie przyszedł na obrady.

KPRF zapowiedziała na najbliższą sobotę demonstrację w Moskwie przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Obecny próg to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Projekt ustawy wniesiony przez rząd zakłada, że od przyszłego roku wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany i w 2034 roku będzie to 65 lat dla mężczyzn i 63 lata dla kobiet. Sondaże opinii społecznej wskazują, że ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

źródło:

Zobacz więcej