RAPORT

Kampania 2020

Kosmiczna misja już wkrótce. BepiColombo odkryje tajemnice Merkurego

Nazwa misji została wybrana na cześć włoskiego matematyka i inżyniera: Giuseppe (Bepi) Colombo (fot. ESA - S. Corvaja)

– Na 19 października zaplanowano start europejsko-japońskiej bezzałogowej misji kosmicznej BepiColombo, która ma zbadać Merkurego – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna.

Konstelacja europejskich satelitów się rozrasta

Kolejne cztery satelity Galileo zostały wystrzelone na orbitę okołoziemską z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Konstelacja...

zobacz więcej

Start nastąpi z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Ariane 5. Sonda będzie zawierać moduł transferowy oraz dwa orbitery, jeden europejski (Mercury Planetary Orbiter) i drugi japoński (Mercury Magnetospheric Orbiter).

Dokładna data startu to godz. 01:45 GMT w dniu 19 października br., co odpowiada godz. 22:45 w dniu 18 października czasu lokalnego. Ogłoszona przez ESA data startu jest pierwszą możliwą. Gdyby z jakiegoś powodu start się przesunął, to okno startowe pozostanie otwarte do 29 listopada.

Kluczowe operacje

Sonda kosmiczna znajduje się w Kourou już od maja. Obecnie trwają prace przygotowujące do startu. Rozpoczęły się też symulacje kluczowych operacji, a personel misji ćwiczy potencjalne sytuacje awaryjne, tak aby być gotowym na jak najwięcej opcji w trakcie lotu BepiColombo do Merkurego.

Sonda kosmiczna, a właściwe zestaw sond, dokona pierwszego przelotu w pobliżu Merkurego już w trzy lata po starcie z Ziemi. Właściwe wejście na orbitę wokół planety nastąpi pod koniec 2025 roku.

Nazwa misji została wybrana na cześć włoskiego matematyka i inżyniera: Giuseppe (Bepi) Colombo (1920-1984). Był on pionierem manewru asysty grawitacyjnej, czyli sposobu na zmianę prędkości i trajektorii sondy kosmicznej przy użyciu grawitacji planety. Jest to możliwe, gdy przeleci się obok planety lub innego dużego ciała po odpowiedniej orbicie. Colombo jako pierwszy zastosował taki manewr w praktyce w misji Mariner 10 w 1974 roku. Obecnie technika ta jest powszechnie wykorzystywana w misjach sond kosmicznych w Układzie Słonecznym.

BepiColombo ma wykonać pomiary, które pomogą w zbadaniu budowy (także wewnętrznej), geologii, składu chemicznego, rozmieszczenia kraterów, własności szczątkowej atmosfery, pola magnetycznego Merkurego. Być może pozwoli to na poznanie historii i ewolucji tej planety. Dodatkowo mają być przeprowadzone testy ogólnej teorii względności.

źródło:

Zobacz więcej