RAPORT

Pogarda

Czaputowicz o amerykańskich wojskach w Polsce: tak, ale nie kosztem Niemiec

Decyzje w sprawie zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce powinny zapaść w ciągu kilku miesięcy (fot. Luke Sharrett/Getty Images)
Decyzje w sprawie zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce powinny zapaść w ciągu kilku miesięcy (fot. Luke Sharrett/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Skierowanie do naszego kraju dodatkowych oddziałów amerykańskich nie powinno odbyć się kosztem obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Niemczech – powiedział przebywający w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Niemcy obawiają się przeniesienia wojsk USA do Polski. „To wbrew Aktowi NATO-Rosja”

Ewentualne przeniesienie sił USA z Niemiec do Polski byłoby sprzeczne z postanowieniami Aktu NATO-Rosja i mogłoby sprowokować Rosję do eskalacji –...

zobacz więcej

Sprawa stacjonowania dodatkowych sił amerykańskich w Polsce była jednym z głównych tematów spotkania ministra Czaputowicza z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, Johnem Boltonem.

– Jesteśmy gotowi partycypować w kosztach rozwoju infrastruktury pod większą obecność wojskową żołnierzy amerykańskich na terenie Polski – powiedział minister w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Jacek Czaputowicz poinformował, że polski postulat jest analizowany od strony politycznej i wojskowej. – Dalsze rozmowy będą prowadzone i myślę, że należy oczekiwać pewnych decyzji w perspektywie kilku miesięcy – dodał szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz ocenił jednak, że przenoszenie amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski nie byłoby dobrym rozwiązaniem.

– Nie chcielibyśmy różnicowania europejskich członków NATO. Chodzi nam o obecność, która jest niezależna od wojsk stacjonujących na terenie Niemiec. One też przyczyniają się do siły Sojuszu Północnoatlantyckiego i naszego bezpieczeństwa – podkreślił minister.

Podczas wizyty w Białym Domu ministrowi Czaputowiczowi towarzyszyli wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i attaché wojskowy w Waszyngtonie, generał Cezary Wiśniewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej