RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nasdaq w dół po 19-proc. spadkach Facebooka

Wall street (fot. REUTERS/Brendan McDermid)
Wall street (fot. REUTERS/Brendan McDermid)

Największy w historii amerykańskich giełd jednodniowy spadek kapitalizacji dotknął akcje Facebooka, co zaciążyło na notowaniach Nasdaq. Spadek obaw o wojnę handlową po porozumieniu USA-UE sprzyjał wzrostom spółek z DJI. EBC nie zaskoczył rynku i utrzymał dotychczasowe parametry polityki monetarnej.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,44 proc. i wyniósł 25.527,07 pkt.

S&P 500 stracił 0,30 proc. i wyniósł 2.837,44 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 1,01 proc., do najniższego od miesiąca poziomu 7.963,19 pkt.

Prawdopodobnie najważniejszym do tej pory wydarzeniem trwającego sezonu wynikowego była potężna przecena akcji Facebooka.

Walory spółki straciły na zamknięciu 19 proc., co przełożyło się na spadek kapitalizacji spółki o ok. 120 mld USD.

Żadna amerykańska firma notowana na Wall Street nie straciła do tej pory w trakcie jednej sesji tak wiele na wartości rynkowej. Poprzedni rekord należał do Intela, którego wycena w 2000 r. tąpnęła o 90,74 mld USD. Podium historycznych spadkowiczów zamyka 80-mld przecena akcji Microsoft z 2000 r.

Co najmniej 16 domów maklerskich obniżyło od środy docelową wycenę walorów FB.

Inwestorzy negatywnie przyjęli spadające dynamiki wzrostu aktywnych użytkowników portalu społecznościowego, niższe przychody z reklam, a w szczególności zapowiedzi dalszego wyhamowania wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach.

Zdaniem analityków na słabsze od oczekiwań wyniki wpłynęły m.in. głośne sprawy związane z wyciekiem danych użytkowników portalu skocznościowego, wykorzystywanie ich w kampanii prezydenckiej przez Cambridge Analityca, czy też wejście w życie RODO w Europie.

Problemy Facebooka nie zaciążyły na całym sektorze FAANG. Twitter, który raportuje w piątek, stracił 2,9 proc., lecz Alphabet i Netflix zamknęły czwartek na niewielkich plusach.

źródło:

Zobacz więcej