Pionierska operacja. Polscy lekarze rekonstruują twarz 9-latka, który urodził się bez oczu i nosa

To pierwsza taka operacja w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Lekarze w Warszawie rekonstruują twarz 9-letniego chłopca, który urodził się bez oczu i nosa. Po pierwszym etapie leczenia efekty są imponujące.

System rozpozna emocje tekstu. Gdańscy informatycy nagrodzeni

System rozpoznający, jakie emocje mogą wzbudzać w czytelnikach internetowe posty i komentarze, został zwycięzcą Smart City Hackathom...

zobacz więcej

Olaf ma 9 lat, talent muzyczny i duże poczucie humoru. Niestety, urodził się z rzadką wadą genetyczną – bez nosa i oczu. Polscy lekarze postanowili o niego zawalczyć.

Pierwszy etap operacji polega na tym, by na twarzy 9-latka zrobić miejsce na nos. W tym celu zastosowano specjalne urządzenie, które codziennie wydłuża kości o milimetr. Po trzech tygodniach środkowa część twarzy chłopca już wydłużyła się o ponad 20 milimetrów.

– Ta operacja ma na celu nie tylko poprawienie wyglądu chłopca, ale przede wszystkim jego czynności życiowych; do tej pory chłopiec oddychał przez usta – powiedział chirurg dziecięcy dr Piotr Pogorzelski.

Kolejny etap to rekonstrukcja nosa – prawdopodobnie z fragmentu żebra. To także będzie pierwsza tego typu operacja. Zdaniem lekarzy chłopiec jest entuzjastycznie nastawiony do leczenia.

Na świecie opisano 30 przypadków dzieci, które urodziły się z podobnymi wadami.

źródło:
Zobacz więcej