Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Pochodzi sprzed 1700 lat

Archeolodzy odkryli popiersie sprzed ponad 1700 lat (fot. Shutterstock/Elena Talberg)

Archeolodzy odkryli w Turcji rzymskie popiersie z marmuru sprzed ponad 1700 lat – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Polscy archeolodzy odkryli Bassanię. To miasto sprzed ponad 2 tys. lat

Zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat – Bassanię – odkryli polscy archeolodzy w Albanii. Twierdza prawdopodobnie została zniszczona przez...

zobacz więcej

Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący wykopaliska na stanowisku archeologicznym Soli, położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego w południowej części kraju.

Na stanowisku Soli znajdują się pozostałości starożytnego miasta Soli, założonego w ok. 700 r. p.n.e. przez greckich kolonistów z Rodos i zniszczonego w I w. p.n.e. Miasto zostało wkrótce odbudowane przez Pompejusza, rzymskiego dowódcę wojskowego i polityka, i nazwane na jego cześć Soli Pompeiopolis.

Zespół naukowców, prowadzący prace wykopaliskowe pod kierunkiem prof. Remziego Yagci z Uniwersytetu Dokuz Eylul (DEU) w Izmirze, odkrył starożytne marmurowe popiersie w doskonałym stanie.

Zginął, bo kulał. Znaleziono szkielet ofiary erupcji wulkanu

W Pompejach znaleziono szkielet kolejnej ofiary wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Naukowcy ustalili, że był to mężczyzna w wieku około 35...

zobacz więcej

Przedstawia ono rzymskiego dowódcę lub arystokratę o surowym wyrazie twarzy, okolonej kręconymi włosami i gęstą brodą, który żył prawdopodobnie w mieście na przełomie II/III wieku.

Znalezisko ma 82 centymetry wysokości i 60 centymetrów szerokości. Oprócz ułamanego fragmentu nosa rzeźba nie posiada poważnych uszkodzeń i reprezentuje styl rzeźbiarski typowy dla okresu panowania dynastii Antoninów, panującej w Cesarstwie Rzymskim w latach 96-192, naśladowany też często w okresie panowania dynastii Sewerów (193-235 r.).

Po oczyszczeniu znaleziska i jego konserwacji popiersie zostanie umieszczone jako eksponat w muzeum w Mersin.

źródło:

Zobacz więcej