RAPORT

Pogarda

Nowe znaleziska z epoki miedzi i brązu

Wykopaliska pozwolą na bliższe poznanie życia mieszkańców północo-zachodniej części Cypru w słabo rozpoznanym dotychczas okresie epok miedzi i brązu (fot. Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)
Wykopaliska pozwolą na bliższe poznanie życia mieszkańców północo-zachodniej części Cypru w słabo rozpoznanym dotychczas okresie epok miedzi i brązu (fot. Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Liczne pozostałości ludzkiej działalności z epoki miedzi oraz epoki brązu odkrył międzynarodowy zespół archeologów, prowadzący badania w północno-zachodniej części Cypru. O ich wynikach informuje serwis internetowy Tornos News.

Skarb z czasów Cesarstwa Rzymskiego odnaleziony w Gruzji

Kilkanaście monet z brązu i srebra z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkrył polsko-gruziński zespół archeologów prowadzący wykopaliska w forcie Apsaros...

zobacz więcej

Jak poinformowali przedstawiciele cypryjskiego Biura Starożytności - rządowej agencji zarządzającej dziedzictwem archeologicznym kraju, działającej przy Ministerstwie Transportu i Komunikacji Cypru - na północno-zachodnim wybrzeżu tego kraju archeolodzy zlokalizowali nowe prehistoryczne stanowisko archeologiczne.

Odkrycia dokonano na stanowisku Makunda-Voules, nieopodal wioski Makunda, 6 km na wschód od miasta Polis Chrysochous w dystrykcie Pafos.

Zespół archeologów pod kierunkiem dr Katarzyny Grossman z amerykańskiego Uniwersytetu Karoliny Północnej (UNC), we współpracy z dr Tate Paulette z UNC oraz dr Lizą Graham i dr Andrzejem McCarthy z Uniwersytetu Edynburskiego w Szkocji, odsłonił na stanowisku pozostałości osadnictwa i ludzkiej działalności z okresu późnej epoki miedzi (ok. 3000-2800 r. p.n.e.) oraz epoki brązu (ok. 2800-1000 r. p.n.e.).

W zeszłym roku naukowcy prowadzili na stanowisku nieinwazyjne, geofizyczne badania powierzchniowe przy użyciu georadaru, a uzyskane wówczas zachęcające wyniki skłoniły archeologów do rozpoczęcia w tym roku prac wykopaliskowych.

Naukowcy odsłonili pozostałości domostw z późnej epoki miedzi, w tym fragmenty dużej okrągłej budowli, a także odkryli ślady długotrwałego korzystania z ognia w dużym palenisku lub piecu.

Odnowią Palmyrę. Rusza renowacja starożytnych budowli

Syryjscy archeolodzy rozpoczęli renowację i odbudowę posągów oraz rzeźb w mieście Palmyra, które zostały zniszczone przez Państwo Islamskie. W 2015...

zobacz więcej

Liczne kamienne narzędzia, w tym siekiery, dłuta i ciesaki, mogą świadczyć o wysokich umiejętnościach obróbki drewna, posiadanych przez prehistorycznych mieszkańców okolicy.

W innej części stanowiska naukowcy odsłonili część kolejnego okrągłego domostwa, którego ściany obłożone były niegdyś warstwą prymitywnego tynku, a także odkryli figurkę wykonaną z kawałka minerału zwanego pikrolitem.

Wykopaliska prowadzone w ramach Projektu Archeologicznego Makunda-Voules to jedne z pierwszych prac badawczych prehistorycznego stanowiska w rejonie miasta Polis Chrysochous, które pozwolą na bliższe poznanie życia mieszkańców północo-zachodniej części Cypru w słabo rozpoznanym dotychczas okresie epok miedzi i brązu.

Archeolodzy planują powrót na stanowisko i prowadzenie kolejnych prac badawczych w następnych latach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej