RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zarabiają setki milionów, ale podatków w Polsce płacić nie chcą

IBM Polska wypracował w 2017 roku 935,4 mln zł przychodów, ale nie zapłacił złotówki podatku (fot. mat.pras.)
IBM Polska wypracował w 2017 roku 935,4 mln zł przychodów, ale nie zapłacił złotówki podatku (fot. mat.pras.)

Choć międzynarodowe koncerny informatyczne sprzedają w Polsce usługi i sprzęt za ogromne kwoty, to w rankingach płacenia CIT już tak nie brylują – informuje „Puls Biznesu”. Dziennik przyjrzał się opublikowanym przez Ministerstwo Finansów zestawieniom największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Ogromna luka we wpływach z CIT. Resort finansów szuka przyczyn

We wpływach z podatku dochodowego od firm pojawiła się luka na co najmniej 2,8 mld zł – alarmuje „Rzeczpospolita”. Ministerstwo Finansów ocenia, że...

zobacz więcej

Liderem wśród firm nowych technologii jest CD Projekt, który w zeszłym roku zapłacił 45,8 mln zł CIT. To więcej, niż do budżetu wpłaciły łącznie wielkie korporacje IT: IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services, które z tytułu CIT zasiliły budżet w minionym roku kwotą 27 mln zł.

Są też duże informatyczne firmy międzynarodowe, które z powodu wykazanej straty podatkowej nie zasiliły budżetu CIT-em. Wśród nich jest m.in. Oracle Polska, który przy 590 mln zł sprzedaży miał 593,2 mln zł kosztów uzyskania przychodów.

Stratę wykazał również IBM Polska. Firma wypracowała 935,4 mln zł przychodów, ale koszty uzyskania wyniosły 965,8 mln zł. To pierwszy raz od 2013 r., kiedy oba koncerny w ogóle nie zapłaciły podatku CIT.

Przez ostatnie pięć lat IBM Polska wygenerował na polskim rynku 5,5 mld zł przychodów i zapłacił w tym czasie blisko 44 mln zł CIT, czyli mniej niż CD Projekt za ostatni rok. W przypadku Oracle Polska pięcioletnie przychody to łącznie 3 mld zł, a podatek to 21,5 mln zł (czyli zbliżony poziom do CIT Asseco za zeszły rok.

Gazeta zwraca uwagę, że choć Oracle Polska i IBM Polska nie zasiliły polskiego budżetu CIT-em za 2017 r., to ich spółki matki wypłaciły rekordowe wartości podatku dochodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej