RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rosja nielegalnie okupuje Krym”. Zdecydowane słowa szefa MSZ

Okupacja Krymu trwa od 2014 roku (fot. QHA-Susana Useynova/Anadolu Agency/Getty Images)
Okupacja Krymu trwa od 2014 roku (fot. QHA-Susana Useynova/Anadolu Agency/Getty Images)

– Rosja nielegalnie okupuje Krym. Nielegalność aneksji została potwierdzona w odpowiednich rezolucjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ – podkreślił podczas wizyty w USA szef MSZ Jacek Czaputowicz. – Nie uznajemy roszczeń Rosji dotyczących zwierzchności nad terytorium przejętym siłą z naruszeniem prawa międzynarodowego – dodał.

Prorosyjscy separatyści na Krymie tworzą listę przeciwników aneksji

Prorosyjscy separatyści na anektowanym Krymie przygotowują listę osób, które nie uznały oderwania półwyspu od Ukrainy. Jak poinformowało Radio...

zobacz więcej

„Dokonując bezprawnej aneksji Krymu i miasta Sewastopola w 2014 r., Rosja podważyła podstawową zasadę prawa międzynarodowego, podzielaną przez wszystkie państwa świata, stanowiącą, iż żaden kraj nie może siłą zmienić granic innego państwa” – napisał w komunikacie resort spraw wewnętrznych.

„W porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu i zobowiązujemy się do utrzymania tego stanowiska do momentu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy”.

W środę w USA ogłoszono Deklarację Krymską. Sekretarz Stanu Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają zaanektowania przez Rosję Krymu i będą dalej nalegać na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.

„Krym częścią ukraińskiego państwa”. Polski MSZ ostro o Rosji

Strona polska nie zgadza się na prowadzoną przez Rosję politykę gwałtu i zastraszenia, w tym wobec mniejszości narodowych na Krymie – oświadczyło...

zobacz więcej

Zapowiedział, że USA „będą się dalej trzymać swej wieloletniej zasady odmowy uznania roszczeń Kremla do suwerenności nad terytorium przejętym siłą z pogwałceniem prawa międzynarodowego”. Zaapelował do Rosji o przestrzeganie zasad, o których twierdzi, że ich przestrzega, oraz o „zakończenie okupacji Krymu”.

„W porozumieniu z sojusznikami, partnerami i wspólnotą międzynarodową Stany Zjednoczone odrzucają próbę aneksji Krymu przez Rosję i obiecują prowadzić tę politykę, aż odbudowana zostanie terytorialna integralność Ukrainy” – głosi Deklaracja Krymska.

Moskwa bagatelizuje znaczenie dokumentu i nie zamierza rezygnować z Krymu. „Znamy wartość takich doniosłych deklaracji” – napisała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na Facebooku odpowiadając na słowa sekretarza stanu USA, który oświadczył przed senacką komisją spraw zagranicznych, że polityka Waszyngtonu wobec sankcji na Rosję „nie zmieniła się zupełnie”.

Zacharowa podkreśliła również, że porozumienie paryskie dot. globalnej umowy klimatycznej, a także porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego, były oficjalnym stanowiskiem USA za czasów prezydentury Baracka Obamy, ale prezydent Donald Trump „zdecydował inaczej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej