Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenia w centralnej Polsce

Pokazy szkolenia podczas uroczystej przysięgi żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na pl. Nowego Rynku w Płocku (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Rozpoczęła się następna tura szkoleń Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem do ćwiczeń włączą się brygady w centralnej Polsce. Taką informację podał rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak. Jesienią WOT zamierzają przeszkolić 5 tys. Ochotników.

MON: Budowa WOT przebiega zgodnie z planem

Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy 11,6 tys. żołnierzy, docelowo ma ich być 53 tys. Obecnie średnia wieku żołnierzy WOT wynosi 32...

zobacz więcej

Formowanie brygad obrony terytorialnej w centrum kraju to trzeci etap tworzenia WOT. Jako jedna z pierwszych brygad tego etapu szkolenia rozpoczęła 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

W ostatnią sobotę do dwóch batalionów lekkiej piechoty (w Lesznie i Śremie) zostało powołanych kilkudziesięciu ochotników – kandydatów na instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia żołnierzy OT.

Podobne szkolenia rozpoczęły się wcześniej w brygadach łódzkiej i świętokrzyskiej. W najbliższą sobotę wielkopolska brygada rozpocznie szkolenia podstawowe, które będą pierwszymi tego typu prowadzonymi przez brygady trzeciego etapu formowania WOT.

Teraz trzy brygady OT – na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – przeszły do szkolenia specjalistycznego. Trzy kolejne – dwie na Mazowszu, jedna na Warmii i Mazurach – kontynuują szkolenie indywidualne.

Siedem kolejnych brygad w Polsce centralnej (na Pomorzu, Kujawach, Małopolsce, Wielkopolsce, Śląsku, w Łódzkiem i Świętokrzyskiem) rozpoczyna szkolenia podstawowe i wyrównawcze (dla tych, którzy już wcześnie służyli w wojsku), będące wstępem do zasadniczego etapu szkolenia WOT.

– W tym roku wcześniej rozpoczynamy jesienną kampanię szkoleniową. W jej ramach planujemy rozpocząć szkolenie około pięciu tysięcy ochotników. Główny wysiłek będzie realizowany od połowy sierpnia do końca listopada – powiedział cytowany przez rzecznika dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Tworzenie WOT odbywa się według koncepcji zatwierdzonej w 2016 r. Od początku ubiegłego roku WOT są odrębnym rodzajem sił zbrojnych.

Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej wiążą obywateli z armią

Wojska Obrony Terytorialnej to nowe oblicze polskiej armii, które w sposób szczególny wiąże obywateli z armią i zadaniem obrony ojczyzny - napisał...

zobacz więcej

WOT liczy 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników, oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany zakładają, że do końca roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Przyjmuje się, że rocznie do WOT będzie wstępowało ok 10 tys. ochotników rocznie, o pod koniec przyszłego roku w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Zakończenie formowania WOT jest przewidywane na 2021 r., wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej mają być rozwinięte w każdym województwie.

WOT z założenia składają się z ochotników, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, mają służyć w pobliżu miejsca zamieszkania. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT, dzięki czemu służbę w WOT łatwiej pogodzić z życiem rodzinnym i zawodowym.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT mają być wsparciem dla wojsk operacyjnych.

źródło:

Zobacz więcej