Śnieg z Biegu Wazów posłuży do gaszenia pożarów lasów

Bieg Wazów w 2011 r. (fot. REUTERS/Wolfgang Rattay)

Zapasy śniegu zmagazynowane na trasie szwedzkiego narciarskiego Biegu Wazów, najstarszego i najdłuższego maratonu narciarskiego na świecie, posłużą do gaszenia pożarów lasów w kraju – poinformowali organizatorzy i straż pożarna. – Mamy 12-15 tys. metrów sześciennych śniegu gotowego do natychmiastowego transportu – powiedział rzecznik imprezy.

Ogromne pożary trawią Szwecję. Może zabraknąć wody do ich gaszenia

Dramatyczna sytuacja w środkowej Szwecji. Jak donosi radio RMF FM, strażacy alarmują, że w miejscach gaszenia pożarów może zabraknąć wody. Źródła...

zobacz więcej

„Metoda jest innowacyjna i nigdy wcześniej nie była stosowana. Eksperymenty wskazują, że sztuczny śnieg lub jego mieszanka z naturalnym mają szczególne właściwości przy gaszeniu głębszego podłoża lasu, ponieważ woda z tej mieszanki nie wyparowuje tak szybko” – wyjaśnił dziennikowi „Aftonbladet” Johan Szymanski, kierownik akcji ratunkowej w gminie Alvdalens.

Trasa 90-kilometrowego biegu prowadzi z Mora do Saelen i z powodu częstych problemów ze śniegiem na jej całej długości znajdują się jego magazyny.

„Mamy 12-15 tys. metrów sześciennych śniegu gotowego do natychmiastowego transportu” – powiedział rzecznik imprezy Per Kallgren.

Tragiczne pożary w Grecji. Wśród ofiar śmiertelnych dwoje Polaków

Podczas ewakuacji z hotelu w greckiej miejscowości Mati zatonęła łódź z 10 osobami. Konsul RP rezydujący w Atenach potwierdził, że wśród ofiar jest...

zobacz więcej

Dodał, że taka decyzja może postawić pod poważnym znakiem zapytania kolejne zawody w marcu przyszłego roku, ale „w tej sytuacji decyzja jest jedna. Obecne pożary lasów są największe od kilkuset lat i są katastrofą dla kraju, więc jesteśmy gotowi do pomocy” – zapewnił Kallgren.

Bieg Wazów jest najstarszym i najdłuższym maratonem narciarskim na świecie. Rozgrywany jest od 1922 r. w pierwszą niedzielę marca i uczestniczy w nim co roku prawie 16 tys. zawodników.

Panujące w Szwecji rekordowe temperatury dochodzące do 35 stopni utrudniają gaszenie lasów, które płoną w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju.

Przy ich gaszeniu biorą udział strażacy z wielu krajów m.in. Polski, Włoch, Francji, Norwegii, Danii i Portugalii. Największy jest polski kontyngent, liczący 139 osób i 44 wozy strażackie.

źródło:

Zobacz więcej