W upalne dni nie jedz, co popadnie. Kilka rad dietetyka

Lepiej sięgać po warzywa i produkty mleczne (fot. Shutterstock/SunCity)

Dobre nawilżenie, ale także dostosowanie diety jest konieczne, by w dobrej formie przetrwać upały. Dietetycy radzą, by zrezygnować z tłustych potraw i czerwonego mięsa. Lepiej sięgać po warzywa i produkty mleczne – radzą dietetycy.

Japonia: 65 osób zmarło z powodu upałów

W wyniku niespotykanej fali upałów w Japonii w zeszłym tygodniu zmarło 65 osób, a ponad 22 tys. trafiło do szpitali – podała japońska agencja...

zobacz więcej

Tłuste potrawy w upalne dni to nie jest dobry wybór. W południe kusi cheeseburger czy pizza? Błąd.

„Gdy jest gorąco, fast-foodów i jedzenia tłustych rzeczy w ogóle należy unikać, ponieważ wymagają od organizmu wiele wysiłku podczas trawienia. A ta praca trawienna zwiększy temperaturę ciała” – ostrzega na łamach „Le Figaro” dietetyczka Sarah Chaignaud.

Chociaż w upalne dni pomysł zjedzenia krwistego steka rzadziej przychodzi do głowy, to jednak w weekendy grille z przyjaciółmi nie należą do rzadkości. Odrzućmy czerwone mięso z tego samego powodu, co tłuste pokarmy: trawienie go podniesie temperaturę ciała. Lepiej poprzestać na białym mięsie lub szaszłykach wieprzowych.

Także cukier nie ma dobrej reputacji i nie obroni się latem. „Cukry przynoszą zbędne kalorie, sprzyjają odwodnieniu i są również trudne w trawieniu” – mówi Chaignaud.

Ciasta, ciastka, napoje gazowane, a nawet soki owocowe wyeliminujmy z diety. Nie zapominajmy także o zmniejszeniu spożycia chleba, makaronu lub ziemniaków, które również zawierają cukry.

Upał roztopił pas startowy. Zamknięto lotnisko w Hanowerze

Z powodu uszkodzenia przez upał jednego z pasów startowych we wtorek wieczorem zamknięto lotnisko w Hanowerze, należące do ważniejszych w...

zobacz więcej

Napoje alkoholowe nie są wskazane z tego samego powodu. „Odwadniają organizm z powodu swojego działania moczopędnego” – ostrzega ekspertka.

„Jeśli chcesz sięgnąć po kieliszek alkoholu, lepiej niech to będzie jeden kieliszek różowego wina, bardziej orzeźwiający i trochę bardziej nawilżający niż inne” – zaleca dietetyk Chloe Thomas.

Co zatem jeść? Warzywa, to oczywiste. Oto najwięksi zwycięzcy tego lata. „Możemy spożywać surowe warzywa (pomidory, sałatę, ogórki...) lub gotowane” – radzi Thomas.

Zimne zupy i gazpacho to świetna alternatywa wspomagająca nawilżania się i dostarczająca dużej ilości witamin. Fani sałatek mogą wybrać „różne warzywa, takie jak papryka, rzodkiewka lub pomidory, jeść z odrobiną skrobi (ryż, komosa ryżowa) lub kawałka chleba i białka. Świetne będą kompozycje warzyw z kurczakiem lub szynką” – mówi Chaignaud.

Produkty mleczne często są zapomniane, ale są ważnym źródłem nawodnienia. „Białe sery i naturalne jogurty są w 90 proc. oparte na wodzie, podobnie jak owoce” – mówi Thomas.

Nie trzeba dodawać, że konieczne jest picie wody – bez czekania, aż poczujemy pragnienie. Według dietetyk Sarah Chaignaud wraz z poceniem ciało traci więcej wody. Dlatego ważne jest, aby pić do 2,5 litra wody dziennie.

źródło:

Zobacz więcej