RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości ws. ekstradycji Polaka

Najnowsze

Popularne

„Sąd musi wstrzymać ekstradycję osoby, jeśli uzna, że mogłaby ona zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a tym samym rzetelnego procesu” – tak brzmi orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Sąd w Irlandii nie chce wydać Polaka. „Naruszenie praworządności”

Podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, 41-letni Artur C. na razie nie będzie sądzony w Polsce. Decyzją irlandzkiej sędzi...

zobacz więcej

Z prośbą o wykładnię zwrócił się irlandzki sąd. W Irlandii bowiem zatrzymany został Polak na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania, podejrzewany o przemyt narkotyków.

Sąd nie chce go jednak wydać Polsce, bo ma wątpliwości co do niezależności wymiaru sprawiedliwości w związku z reformą sądownictwa i prowadzoną przez Komisję Europejską procedurą praworządności. Sąd argumentuje, że nie ma gwarancji uczciwego procesu. Trybunał orzekł dziś, że jeśli jakiś sąd w kraju członkowskim ma wątpliwości co do sytuacji w innym państwie, musi najpierw przeprowadzić dwuetapową analizę.

Najpierw powinien stwierdzić, czy istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności. A później, w drugim etapie postępowania, stwierdzić, czy ma to znaczenie dla uczciwego i rzetelnego procesu. W tej ocenie - jak uznał Trybunał - procedura związana z artykułem 7. przeciwko Polsce prowadzona przez Komisję Europejską ma szczególne znaczenie.

W uzasadnieniu do orzeczenia sędziowie Trybunału w bardzo wielu miejscach powoływali się na niezależność sądownictwa i niezawisłość sądów. Według części prawników i urzędników, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, ten wyrok może być wykorzystany, jeśli do unijnego Trybunału trafi pozew przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym.

Na razie Komisja jest na pierwszym etapie postępowania o naruszenie unijnego prawa, ale jeśli w trzecim etapie pozew trafi do Luksemburga, sędziowie mogą sięgnąć po to orzeczenie i przyznać rację Komisji Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej