Ogromne pożary trawią Szwecję. Może zabraknąć wody do ich gaszenia

Już ponad 25 tysięcy hektarów lasu płonie w Szwecji (fot. PAP/EPA/ROBERT HENRIKSSON SWEDEN OUT)

Dramatyczna sytuacja w środkowej Szwecji. Jak donosi radio RMF FM, strażacy alarmują, że w miejscach gaszenia pożarów może zabraknąć wody. Źródła wysychają, co może uniemożliwić prowadzenie skutecznej akcji gaśniczej oraz zrzucanie wody w miejsca pożarów przez samoloty ratunkowe.

PSP: Polsce nie grozi fala pożarów lasów

– Nie ma możliwości, żeby podobne pożary jak w Grecji czy Szwecji wydarzyły się w Polsce. Nasze lasy są monitorowane. To ewenement na skalę...

zobacz więcej

Do Szwecji zbliża się kolejna fala upałów, co pogarsza sytuację i może eskalować ryzyko pożarów. W środę i czwartek temperatura w Szwecji może dojść nawet do 35 stopni Celsjusza.

Ogień objął już kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasu. Jak twierdzą szwedzkie służby, sytuacja w środkowej Szwecji jest lepsza, jednak ta w południowych rejonach jest krytyczna. To właśnie tam istnieje największe ryzyko pojawienia się nowych ognisk zapalnych.

W związku z tym szwedzki rząd zwołał na środę posiedzenie Rady Zarządzania Kryzysowego. W jej skład wchodzą m.in. szefowie armii, policji, Agencji Sytuacji Kryzysowych (MSB) i Säpo, czyli służby specjalnej odpowiadającej za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad.

Szwedzki Instytut Meteorologii i Hydrologii wydał kolejne ostrzeżenia dla wielu regionów kraju. Ze względu na wysoką temperaturę i brak opadów zagrożenie pożarowe wrośnie jeszcze bardziej.

Najbardziej krytyczny, szczególnie w południowej Szwecji, będzie piątek. W trakcie weekendu mają pojawić się opady, miejscami gwałtowne, jednak nie na tyle obfite, by mogły ugasić pożary lasów.

Według danych z wtorkowego popołudnia w Szwecji występowało 38 ognisk pożaru; największe w czterech regionach: Gävleborg, Jämtlandii, Västernorrland i Dalarna.

W walce z ogniem Szwedów wspomagają strażacy z 9 europejskich państw – Polski, Austrii, Portugalii, Włoch, Danii, Litwy, Niemiec, Francji i Norwegii.

Nasz kraj wysłał 139 strażaków, którzy dysponują 44 specjalistycznymi pojazdami gaśniczymi. Polacy walczą z pożarami w rejonie miejscowości Sveg w Jämtlandii w środkowej części kraju.

źródło:
Zobacz więcej