RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Plaga tortur w rosyjskich zakładach karnych. Strażnik udusił więźnia

Wiezień udusił się, po tym jak funkcjonariusz przewiązał mu twarz tkaniną (fot. Reuters/Stringer)

W kolonii karnej w obwodzie briańskim w europejskiej części Rosji zmarł więzień torturowany przez funkcjonariusza – podała niezależna „Nowaja Gazieta”. Według oficjalnego komunikatu więzień udusił się, po tym jak przewiązano mu twarz tkaniną.

Tortury w rosyjskim więzieniu. Sześć osób zatrzymanych

Sześć osób zostało zatrzymanych w związku ze sprawą karną dotyczącą torturowania więźnia kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji – podał w...

zobacz więcej

Mężczyzna zmarł 22 lipca. W komunikacie służb więziennych poinformowano, że funkcjonariusz „stosując siłę i środki specjalne ograniczył ruchy” więźnia i „przewiązał mu twarz tkaniną”, co spowodowało śmierć w wyniku uduszenia.

W internecie pojawiła się niepotwierdzona informacja, że więzień został przykuty kajdankami do stołu, a twarz omotano mu prześcieradłem.

Funkcjonariusz zatrzymany

Funkcjonariusz został zatrzymany i jest podejrzany o przekroczenie kompetencji służbowych z użyciem przemocy.

Informacja o śmierci więźnia w kolonii karnej pojawiła się kilka dni po opublikowaniu przez „Nową Gazietę” wstrząsającego nagrania wideo z kolonii karnej w Jarosławiu. Widać na nim, jak funkcjonariusze po kolei biją jednego z więźniów pałkami i pięściami. Do wydarzeń tych doszło rok temu.

Publikacja spowodowała, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną, a kilku funkcjonariuszy zidentyfikowanych na nagraniu zostało zatrzymanych.

Wskutek rozgłosu wywołanego tym nagraniem sąd w Czelabińsku zdecydował się zmienić na niejawny tryb procesu, w którym również oskarżeni są funkcjonariusze Federalnej Służby Więziennej (FSIN). W 2015 roku jeden z więźniów w tej kolonii karnej został znaleziony martwy. Zarzuty wobec funkcjonariuszy dotyczą też pobicia innego więźnia. Rozprawa odbyła się w poniedziałek.

źródło:

Zobacz więcej