Barbara Piwnik: Sędziemu nie przystoi takie demonstrowanie, jak czasem oglądamy

– Uważam, że - to jest mój pogląd - sędziemu nie przystoi takie demonstrowanie, jak czasem oglądamy, bo miejscem dla wyrażania tego, w jaki sposób należy stosować prawo, jak w tym obowiązującym prawie ma funkcjonować obywatel, jest sala rozpraw – powiedziała w programie „Minęła 8” Barbara Piwnik, b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Ziobro: Złe zakusy prawników niemieckich, by dyktować nam, jak mamy interpretować prawo

– Po pierwsze, o ile mi wiadomo, to prezes niemieckiego trybunału konstytucyjnego w Karlsruhe ma kompetencje do tego, żeby orzekać, wypowiadać się,...

zobacz więcej

Małgorzata Gersdorf, prezes SN w stanie spoczynku, wygłosiła w piątek w niemieckim Karlsruhe wykład, w którym mówiła m.in., że szkody wyrządzone polskiemu wymiarowi sprawiedliwości przez ustawy z ostatnich dwóch i pół roku są „niestety bardzo poważne i nic nie zapowiada ich naprawienia w najbliższej przyszłości”.

Przewodnicząca niemieckiego Federalnego Trybunału Bettina Limperg powiedziała natomiast, że Niemcy są „szczególnie odpowiedzialni” za nasz kraj.

Kwestię sporu o reformę sądownictwa w Polsce i zaangażowanie w nią sędziów komentowała na antenie TVP Info b. sędzia Barbara Piwnik.

– Uważam, że - to jest mój pogląd - sędziemu nie przystoi takie demonstrowanie, jak czasem oglądamy, bo miejscem dla wyrażania tego, w jaki sposób należy stosować prawo, jakie mamy prawo, jak w tym obowiązującym prawie ma funkcjonować obywatel, jest sala rozpraw – powiedziała Piwnik.

– A jeżeli sędzia, prawnik ma możliwość publicznego zabrania głosu, to właśnie powinna być to forma wyjaśniania, tłumaczenia i nigdy prawnikowi na sali rozpraw, sędziemu też to nie przystoi powiedzieć: „tak zdecydowałem, bo ja tak uważam, koniec kropka” – podsumowała b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

źródło:
Zobacz więcej