Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy zmierzą się z takim ogniem [WIDEO]

Zdjęcie lotnicze pożarów lasów w okolicy miasta Ljudal w Szwecji, ok. 100 km od miejsca, gdzie z pożarami walczyć będą Polacy (fot. PAP/EPA/Maja Suslin)

139 polskich strażaków dotarło do miasta Sveg w regionie Jämtland w środkowej Szwecji. Polacy będą tam brali udział w akcji gaszenia ogromnych pożarów lasów, które pustoszą okolice. P.o. rzecznika prasowego Lasów Państwowych Krzysztof Trębski udostępnił na Twitterze nagranie, które pokazuje, jak trudne zadanie stoi przed strażakami.

Polscy strażacy dotarli do Sveg. Szwedzi dziękują za pomoc

139 polskich strażaków dotarło do miasta Sveg w regionie Jämtland w środkowej Szwecji, aby pomóc w walce z pożarami. Od poniedziałku będą brali...

zobacz więcej

Jak poinformował w niedzielę dowódca polskiej grupy strażaków młodszy brygadier Michał Langner, polscy strażacy, wykorzystując śmigłowiec, wstępnie rozpoznali sytuację na miejscu. Zdaniem brygadiera skala pożarów prawdopodobnie będzie się rozrastać. Bazując na informacjach otrzymanych od szwedzkiej agencji zarządzania kryzysowego oraz biorąc pod uwagę kilkudniowe prognozy pogody, należy spodziewać się, iż sytuacja nie poprawi się ani nie spadnie deszcz.

W udostępnionym filmiku, nakręconym najprawdopodobniej z kabiny wozu strażackiego, możemy zobaczyć wjazd na miejsce akcji gaśniczej. Po obu stronach drogi widać szalejący ogień. W wielu miejscach ściana dymu całkowicie ogranicza widoczność.

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).

Polscy strażacy zostali serdecznie przywitani w Szwecji. „Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy” – napisało MSWiA na Twitterze. O pomoc polskich strażaków zwróciły się władze Szwecji w związku z pożarami spowodowanymi przez rekordową falę upałów.

źródło:
Zobacz więcej