Nieoficjalnie: Platforma rezygnuje z Ujazdowskiego

Kazimierz Michał Ujazdowski i Grzegorz Schetyna (fot. PAP/Tomasz Gzell)

PO i Nowoczesna mają ogłosić zamiar tworzenia „Koalicji Obywatelskiej” we Wrocławiu i wystawienia wspólnego kandydata na prezydenta miasta - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od dolnośląskich posłów opozycji. Według tych informacji kandydatem tym nie będzie Kazimierz M. Ujazdowski.

PiS zatwierdza kandydatury na prezydentów czterech miast

Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydatury na prezydentów czterech miast: Nowego Sącza, Żyrardowa, Knurowa oraz Siemianowic Śląskich –...

zobacz więcej

Jak wynika z informacji PAP, wspólne oświadczenie liderów PO i Nowoczesnej Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer ma dotyczyć tworzenia „Koalicji Obywatelskiej” w wyborach do sejmiku województwa i rady miasta, a także rezygnacji przez PO z kandydatury Ujazdowskiego.

Konferencja Schetyny i Lubnauer ma się odbyć w poniedziałek o godz. 9 na wrocławskim placu Solnym.

O tym, że to Ujazdowski, w przeszłości m.in. wiceprezes PiS, będzie kandydatem Platformy na prezydenta Wrocławia, Schetyna poinformował w kwietniu. Jego decyzja oznaczała też, że startować nie będzie wskazana wcześniej jako kandydatka posłanka PO i profesor onkologii Alicja Chybicka.

Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych od polityków opozycji na Dolnym Śląsku wynika, że powodem rezygnacji z drugiego już kandydata PO są niekorzystne dla Ujazdowskiego sondaże we Wrocławiu. Wskazują one, że do drugiej tury wyborów mają szanse przejść: kandydatka Zjednoczonej Prawicy Mirosława Stachowiak-Różecka i ubiegający się o urząd prezydenta bliski współpracownik obecnego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza - Jacek Sutryk. Ujazdowski w tym sondażu jest trzeci i - jak podkreślają rozmówcy PAP - w takiej sytuacji Schetyna podjął decyzję, by wycofać jego kandydaturę.

Według źródeł PAP wciąż nie jest pewne, kto będzie kandydatem „Koalicji Obywatelskiej” PO i Nowoczesnej - Jacek Sutryk, którego popiera Nowoczesna (także stowarzyszenie Unia Europejskich Demokratów, którą założyli m.in. dwaj wyrzuceni z PO posłowie: Jacek Protasiewicz i Michał Kamiński), czy poseł Nowoczesnej Michał Jaros.

Kandydatem na prezydenta Wrocławia popieranym przez Nowoczesną jest obecnie Jacek Sutryk; wcześniej jednak zarząd tej partii rekomendował kandydaturę Jarosa.

„Negocjacje się jeszcze nie skończyły, moim zdaniem żadne nazwisko jutro nie padnie” - mówi PAP jeden ze znanych wrocławskich posłów. Inny dodaje: „stan na wczoraj był taki: bardzo dobrze szły negocjacje z Jarosem i bardzo źle z Sutrykiem”. „Jakbym miał oszacować szanse, to byłoby to 9:1 dla Jarosa” - podkreśla rozmówca PAP.

źródło:

Zobacz więcej