RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dramat Kościoła w Nikaragui. Duchowni cierpią z powodu prześladowań

Arcybiskup Managui kard. Leopoldo Brenes (C) wygłasza oświadczenie po tym, jak został pobity 9 lipca (fot. arch. EPA/EPA/JORGE TORRES)
Arcybiskup Managui kard. Leopoldo Brenes (C) wygłasza oświadczenie po tym, jak został pobity 9 lipca (fot. arch. EPA/EPA/JORGE TORRES)

Do wspólnej modlitwy w intencji pogrążonej w chaosie Nikaragui wezwała Rada Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM). Prezydent Nikaragui Daniel Ortega oskarża Kościół katolicki w tym kraju o udział w próbie zamachu stanu, a duchowni cierpią z powodu prześladowań.

Nikaragua: W ataku sił rządowych na kościół zginęło dwóch studentów

Dwie osoby zginęły a 20 zostało rannych w sobotę w ataku sił rządowych na protestujących w stolicy Nikaragui Managui. Atak miał miejsce w...

zobacz więcej

Wspólnota wiernych z krajów latynoamerykańskich modli się 22 lipca za Nikaraguańczyków na mszach i nabożeństwach.

W opublikowanym komunikacie biskupi Ameryki Łacińskiej zapewnili o swojej „bliskości i solidarności z narodem nikaraguańskim i z jego pasterzami, prorokami sprawiedliwości, wobec dramatycznego i bolesnego kryzysu społecznego i politycznego, przeżywanego obecnie w kraju”.

Z kolei na 23 lipca dzień modlitwy za Nikaraguę zapowiada diecezja Majorki w Hiszpanii.

Atak na biskupów

Manifestacje przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze, które trwają w Nikaragui od 18 kwietnia, pochłonęły już ponad 300 ofiar. Coraz częściej dochodzi też do wystąpień antykościelnych i wymierzonych w chrześcijaństwo, a przedstawiciele Kościoła są szykanowani za udzielanie wsparcia protestującym obywatelom.

9 lipca bojówkarze zaatakowali i pobili arcybiskupa Managui kard. Leopoldo Brenesa, jego biskupa pomocniczego Silvio José Baeza i nuncjusza apostolskiego w Nikaragui abp. Waldemara Sommertaga. W czwartek prezydent Nikaragui oskarżył Kościół katolicki w tym kraju o udział w próbie zamachu stanu. – Biskupi nie są mediatorami, lecz częścią planu obalenia rządu – powiedział.

72-letni obecnie Daniel Ortega to były przywódca lewicowej partyzantki, która obaliła w 1979 r. rządy dyktatora Anastasio Somozy. Późnej jednak sam stał się dyktatorem, brutalnie tłumiąc wszelkie przejawy sprzeciwu wobec jego rządów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej