RAPORT

Pogarda

Minister Czaputowicz z wizytą w Sudanie. „Mamy wiele do zaoferowania”

Szef MSZ spotkał się między innymi z premierem i z ministrem spraw zagranicznych Sudanu (fot. Gabriel Piętka/MSZ)
Szef MSZ spotkał się między innymi z premierem i z ministrem spraw zagranicznych Sudanu (fot. Gabriel Piętka/MSZ)

Najnowsze

Popularne

– Polska i Sudan mają duży potencjał współpracy gospodarczej, zwłaszcza w sferze rolniczej – powiedział szef polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz przebywa w Sudanie, gdzie spotkał się między innymi z jego premierem i ministrem spraw zagranicznych.

Czaputowicz: „Przyjaciołom praworządności” wygodnie jest piętnować Polskę

– Jest grupa państw, która określa się mianem „przyjaciół praworządności”. Dla nich jest wygodniej krytykować, piętnować Polskę, bo to daje pewne...

zobacz więcej

Szef MSZ zwrócił uwagę, że polscy przedsiębiorcy wykazują coraz większe zainteresowanie sudańskim sektorem rolno-spożywczym. – Mamy wiele do zaoferowania w tej dziedzinie – na przykład: maszyny i pojazdy rolnicze, produkty rolne i spożywcze. Nasze pojazdy rolnicze są w Afryce dobrze znane i utożsamiane z solidarnością, trwałością i wytrzymałością – podkreślił polski minister.

Z kolei szef sudańskiej dyplomacji zwrócił uwagę na duże zapotrzebowanie jego kraju na maszyny rolne oraz modernizację sektora rolnego. – Jestem przekonany, że Polska ma wiele do zaoferowania w tej dziedzinie – powiedział.

Wcześniej obaj ministrowie uczestniczyli w otwarciu Polsko-Sudańskiego Forum Gospodarczego, podczas którego podpisano szereg umów mających umożliwić zacieśnienie współpracy polskich i sudańskich przedsiębiorców. – Jestem pewien, że Sudan, ze względu na swój potencjał ekonomiczny, liczbę ludności, rozrastający się sektor prywatny i solidną bazę instytucjonalną, umożliwiającą współpracę z Unią Europejską, jest bardzo interesującym partnerem gospodarczym dla polskich firm – powiedział przy tej okazji Jacek Czaputowicz.

Polski minister zadeklarował, że Polska uznaje stabilizacyjną rolę Sudanu w regionie, wyraził również poparcie dla procesu transformacji w Sudanie, doceniając osiągnięcia sudańskiego Dialogu Narodowego.

Spotkał się z również sudańskimi archeologami, z których część studiowała w Polsce. Podkreślili oni uznanie dla polskiej myśli w tej dziedzinie nauki.

Ze stolicy Sudanu, Chartumu, min. Czaputowicz uda się do Turcji, gdzie w niedzielę – w położonym na obrzeżach Stambułu Adampolu – spotka się z przedstawicielami środowisk polonijnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej