Prokuratura Krajowa zajmie się zamkiem w Stobnicy

Ze względu na „wagę i charakter” inwestycji w Stobnicy, sprawę przekazano do Prokuratury Krajowej (fot. TVP Poznań)

Wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Poznaniu zweryfikuje zawiadomienie Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie budowy zamku w Stobnicy. Prokuratura okręgowa przekazała sprawę do wyższej instancji ze względu na jej „wagę i charakter”.

Minister środowiska: Budowa zamku w Puszczy Noteckiej może zostać zatrzymana

– Inwestycja w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej może zostać zatrzymana – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że jeśli...

zobacz więcej

O zawiadomieniu prokuratury o inwestycji informował wcześniej wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Decyzja zezwalająca na budowę na terenie objętym ochroną Natura 2000 dotyczyła dwóch hektarów, tymczasem, jak mówił minister, powołując się na dane z Geoportalu, budowa zajmuje większą powierzchnię.

Zawiadomienie zostało złożone w prokuraturze w Obornikach, a potem trafiło do prokuratury okręgowej, która przesłała je do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, „celem rozważenia przejęcia prowadzenia postępowania” – poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus

Minister środowiska, Henryk Kowalczyk oceniał „już na pierwszy rzut oka widać”, że opinie załączane do wniosku o pozwolenie na budowę „są bardzo naciągane”. Dodał, że jeśli okaże się, że decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa, to można je wycofywać i zatrzymać budowę.

Szef resortu zastrzegł jednak, że dokładne informacje w tej sprawie będzie miał po precyzyjnej kontroli. Przeprowadzenie takiej kontroli w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ) minister zlecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska. W tym samym urzędzie czynności analityczno-sprawdzające prowadzą już kontrolerzy CBA.

O przekazanie dokumentów dotyczących postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę zwrócił się do starosty obornickiego Wojewoda wielkopolski.

Zamek w Puszczy Noteckiej. Prokuratura analizuje zawiadomienie ws. budowy w Stobnicy

Prokuratura Rejonowa w Obornikach w województwie wielkopolskim weryfikuje zawiadomienie resortu środowiska, dotyczące inwestycji prowadzonej w...

zobacz więcej

Zdaniem powiatowej inspektor nadzoru budowlanego w Obornikach, Danuty Wojtkowiak, „nie ma przekroczenia przepisów prawa budowlanego”. – Obrys obiektu jest zgodny z planem zagospodarowania terenu, stanowiącym załącznik do decyzji pozwolenia na budowę. To, co wskazywane jest jako dodatkowa, wybudowana wyspa, to jest zaplecze budowy. Ono zniknie po wybudowaniu obiektu – zapewniła Wojtkowiak

Na opinię nadzoru budowlanego, który wielokrotnie potwierdzał prawidłowość realizacji inwestycji powołuje się sam inwestor, poznańska firma D.J.T. Jej prezes, Dymitr Nowak zapewnia, że budowa jest prowadzona zgodnie z pozwoleniem.

Na terenie chronionym w Stobnicy, w Puszczy Noteckiej (Wielkopolskie) powstaje obiekt, który, według inwestora, „nawiązuje do średniowiecznych zamków otoczonych fosą”. Czternastokondygnacyjny budynek ma kilkudziesięciometrową wieżę i będzie mógł pomieścić według różnych dokumentów od 100 do 2000 osób.

Stan zaawansowania inwestycji to ok. 90 proc. Trwa intensywna weryfikacja okoliczności, w jakich doszło do wydania pozwolenia na budowę.

źródło:

Zobacz więcej