Gen. Szymczyk: Jest za wcześnie na protest policji

– Chcemy stworzyć w CBŚP komórki „archiwum X”, takie jak działają w każdej komendzie wojewódzkiej. Z kolei dzięki wydziałowi cyberprzestępczości, którego funkcjonariusze pracują 24 godzin na dobę, uratowano w tym roku życie 108 osób, sygnalizujących w internecie chęć popełnienia samobójstwa – powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, komentując w „Gościu Wiadomości” zbliżające się Święto Policji.

Protest policjantów. Nie zejdą jednak ze służby

Rusza ogólnokrajowy protest policjantów. Funkcjonariusze zapewniają, że nie zamierzają zejść ze służby i będą dbać o bezpieczeństwo. Zamiast...

zobacz więcej

Generał Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że największym problem formacji, na czele której stoi, są wakaty. – Mamy problem z doborem ludzi do służby. Blisko sześć tysięcy ludzi brakuje nam w codziennej służbie. Kilka lat temu mieliśmy komfort, ponieważ było po kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Ale wtedy przez sztuczne blokady utrzymywano wysoki procent wakatów, aby z tych pieniędzy dokonywać bieżących zakupów – wyjaśniał gen. Szymczyk. – Dzisiaj, kiedy rynek pracy się zmienił i bezrobocie jest mniejsze, tych kandydatów mamy mniej. Podejmujemy działania, aby pozyskać młodych kandydatów. I stać nas, aby zapełnić etaty policyjne – podkreślił.

Archiwa X w CBŚP

Według szefa polskiej policji w ciągu roku dochodzi do 20 milionów kontaktów na linii policjant-obywatel. – Oczywiście, że zdarzają się nam błędy, ale staramy się wyciągać z nich wnioski – zaznaczył.

Dla generała bardzo ważne jest rozbudowanie tzw. wydziałów z archiwum X, zajmujących się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat. Takie komórki działają już we wszystkich komendach wojewódzkich policji. Policjantom tych wydziałów udało się zatrzymać m.in. sprawców zabicia małżeństwa Jaroszewiczów. – Chcemy stworzyć w CBŚP komórki „archiwum X”, takie jak działają w każdej komendzie wojewódzkiej. Z kolei dzięki wydziałowi cyberprzestępczości, którego funkcjonariusze pracują 24 godziny na dobę, uratowano w tym roku życie 108 osób, sygnalizujących w internecie chęć popełnienia samobójstwa – mówił gen. Szymczyk.

Generał odniósł się także do akcji protestacyjnej ogłoszonej przez policyjne związki, w czasie której funkcjonariusze mają za drobne wykroczenia upominać kierowców, zamiast dawać im mandaty. W ten sposób stróże prawa domagają się podwyżek. – Ani związki, ani komendant główny policji nie mają prawa polecić policjantowi zastosowania pouczenia lub trybu mandatowego. To zawsze jest indywidualna decyzja policjanta. Uważam jednak, że jest trochę za wcześnie na ten protest, ponieważ od dwóch lat wdrażamy program modernizacji policji – stwierdził gen. Szymczyk.źródło:
Zobacz więcej