Prof. Krasnodębski: Władza w Polsce należy do narodu polskiego, nie do niemieckiego sądu

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Władza w Polsce należy do narodu polskiego, nie do niemieckiego sądu (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

– Bettina Limperg nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy Polski – oświadczył w rozmowie z portalem tvp.info europoseł Zdzisław Krasnodębski. Zdaniem profesora jeśli chodzi o praworządność, prezes Federalnego Trybunału Sprawiedliwości powinna się zainteresować kwestią politycznej działalności sędziów w RFN.

Prezes Federalnego Trybunału RFN publicznie poparła sędzię Gersdorf

Przewodnicząca niemieckiego Federalnego Trybunału Bettina Limperg zajęła stanowisko ws. byłej prezes SN Małgorzaty Gersdorf. – Zwolnienie...

zobacz więcej

– Zgodnie z Konstytucją władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu polskiego, nie zaś do Komisji Europejskiej, Federalnego Trybunału Sprawiedliwości czy jakiejkolwiek instytucji zewnętrznej – przypomina Zdzisław Krasnodębski.

Eurodeputowany odnosi się w ten sposób do wypowiedzi szefowej niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof, BGH) Bettiny Limperg, która stwierdziła, że „sytuacja w Polsce napawa ją głębokim niepokojem”.

W wywiadzie tym Limperg dokonała własnej oceny prawomocności zakończenia kadencji Gersdorf, ale również dała do zrozumienia, że będzie ją traktować jako swojego polskiego odpowiednika.

Prof. Krasnodębski wskazał w rozmowie z portalem tvp.info, że jest to ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski, do której niemiecka sędzia „nie ma prawa”.

– A jeśli chodzi o praworządność, to istnieje zasada, że sędziowie nie mogę należeć do partii politycznych. Ja bym więc wezwał niemiecki Trybunał Sprawiedliwości do uporządkowania sytuacji w tym obszarze w Niemczech – dodał Krasnodębski.

Zdaniem posła działalność zagraniczna Małgorzaty Gersdorf dyskwalifikuje ją jako niezależnego sędziego, ponieważ niezależnie od jej opinii na temat zakończenia kadencji, wygłaszanie takich wykładów w Niemczech jest działaniem politycznym.

Była I prezes Sądu Najwyższego ma wygłosić w siedzibie BGH w Karlsruhe wykład „Państwo prawa w Polsce – zaprzepaszczone szanse?”. Potem ma wziąć udział w konferencji prasowej wraz z Bettiną Limperg. Razem z nimi będzie sędzia BGH Johannes Masing i nadburmistrz Karlsruhe Frank Mentrup.

źródło:
Zobacz więcej