Synoptycy zapowiadają poprawę pogody

Nad Polską ma pojawić się więcej słońca (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają od poprawę pogody. Deszczu ma być już zdecydowanie mniej, spadnie też wilgotność powietrza. W ciągu ostatnich dni nad Polską znajdował się front atmosferyczny, który doprowadził do intensywnych opadów deszczu i miejscowych podtopień oraz przekroczeń stanów alarmowych na rzekach południowej Polski.

Deszcz odciął dostęp do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów

Intensywne opady deszczu w Tatrach i wezbrana woda w potokach utrudniły dostęp do tatrzańskich schronisk, zwłaszcza w Dolinie Pięciu Stawów...

zobacz więcej

Polska cały czas znajduje się pod wpływem ciepłego i wilgotnego frontu atmosferycznego znad Azji. Front powoli zanika, jednak jeszcze dziś może skutkować opadami deszczu oraz burzami – mówi synoptyk IMGW, Grażyna Dąbrowska.

„Powietrze nad Polską jest jednorodne, napłynęło nad Polskę znad Iranu i uległo już transformacji, ale cały czas wykazuje cechy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, co wyraża się to w dużej wilgotności i dość wysokich temperaturach” – powiedziała Dąbrowska.

Opady zaczną powoli zanikać i nad Polską ma pojawić się więcej słońca, poprawa pogody ma postępować z zachodu na wschód a od soboty opadów ma być już znacznie mniej. Podobna sytuacja ma się utrzymywać w nadchodzącym tygodniu.

„Będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, miejscami będzie wzrastać do dużego. Możliwe są przelotne opady deszczu i burze, jednak te zjawiska nie będą już tak intensywne” – dodaje synoptyk IMGW.

W wyniku ostatnich opadów ucierpiało zwłaszcza województwo małopolskie gdzie woda zniszczyła kilka mostów. Zła sytuacja nadal występuje w Tatrach i na Podhalu, gdzie wezbrane potoki zniszczyły kilka popularnych szlaków turystycznych a poziom Dunajca nadal przekracza stan ostrzegawczy.

źródło:
Zobacz więcej