Korzeniowski po odebraniu nagrody Fair Play: w jury była Irena Szewińska

Korzeniowski znalazł się w gronie kilkunastu laureatów (fot. Reuters)

Robert Korzeniowski, który we Florencji odebrał podczas gali nagrodę Fair Play za całokształt kariery przyznaną przez włoski komitet olimpijski (CONI), wyjawił, że w międzynarodowym jury zasiadała zmarła 29 czerwca Irena Szewińska.

Irena Szewińska nigdy nie rozstała się ze sportem

Irena Szewińska po zakończeniu wspaniałej kariery sportowej rozpoczęła działalność w wielu organizacjach. Od 1980 do 2009 roku zasiadała w...

zobacz więcej

„O tym wyróżnieniu dowiedziałem się dopiero niedawno. Organizatorzy trzymali wszystko w tajemnicy od kwietnia, kiedy listę laureatów zaopiniowało międzynarodowe jury. W jego składzie, obok takich znakomitości skoczni i bieżni, jak Siergiej Bubka czy Sebastian Coe, była także Irena Szewińska” – powiedział Korzeniowski, który 30 lipca skończy 50 lat.

Przypomniał też, że to właśnie najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu wręczała mu trzy spośród czterech złotych medali igrzysk za zwycięstwo w chodzie - dwa w Sydney w 2000 r. i cztery lata później w Atenach, jak również podczas mistrzostw świata.

Przed odebraniem wyróżnienia Korzeniowski - jak wspomniał - rozmawiał krótko ze słynnym włoskim piłkarzem i trenerem Giovannim Trapattonim. Jako zawodnik z sukcesami grał w latach 60. i 70. w AC Milan. W tym też klubie rozpoczynał w 1974 r. karierę szkoleniowca.

Trenował Juventus Turyn (1976-86 i 1991-94), Inter Mediolan (1986-91), Bayern Monachium (1994-95 i 1996-98), Fiorentinę (1998-2000) i reprezentację Irlandii (2008-13).

„Wymieniliśmy poglądy na temat występu naszej reprezentacji w mistrzostwach świata w Rosji. Trapattoni przyznał, że postawa Polaków mocno go rozczarowała. W jego ocenie zespół grał tak, jakby każdy zawodnik był z... innego kraju. Zabrakło przede wszystkim takiego lidera, jakim przed laty był Boniek” – powiedział Korzeniowski.

Dodał, że odbył też rozmowę z utytułowanym Stefanem Holmem, który kończy pisać książkę, a jego hobby ostatnich lat są... klocki Lego. Były szwedzki skoczek wzwyż zbudował z nich 20 obiektów, na których przeprowadzono największe imprezy sportowe w jego kraju, m.in. stadiony, hale czy tory wyścigowe.

Korzeniowski znalazł się w gronie kilkunastu laureatów nagród Fair Play w różnych kategoriach. W tym roku międzynarodowe jury postanowiło wyróżnić - oprócz wspomnianych sportowców - m.in. chorwackiego koszykarza Tony'ego Kukoca, słowacką tenisistkę Danielę Hantuchovą i szwedzką biegaczkę narciarską Charlottę Kallę.

źródło:

Zobacz więcej