RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy uratowali wspinacza na Broad Peak. Akcja z udziałem drona

Za pomocą drona Polacy zlokalizowali zaginionego i rannego wspinacza (fot. Shutterstock/Paul Boslooper/tt/CBS News)

Polacy, którzy wspinają się w paśmie gór Karakorum (łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin), uratowali brytyjskiego himalaistę Ricka Allena, który odpadł od lodowego zbocza i nie zdołał sam powrócić do bazy. Bracia Bartek i Andrzej Bargiel przebywali akurat w bazie wypadowej, gdzie Brytyjczykowi nie dawano już żadnych szans.

Adam Bielecki stanął na szczycie Gasherbrum II. „To wielki sukces sportowy”

Adam Bielecki, uczestnik polsko-niemieckiej wyprawy, stanął na wierzchołku Gaszerbruma II (8035 m). – Adam razem Feliksem Bergiem osiągnął szczyt...

zobacz więcej

Allen chciał wspiąć się na 12 najwyższą górę świata – Broad Peak (8051 m). Odpadł od ściany, co uniemożliwiło mu powrót i komunikację z bazą.

Jednak w tej bazie znajdowali się polscy wspinacze. Bartek i Andrzej Bargiel pod ręką mieli drona, którym dokumentowali zmagania z drugim pod względem wysokości szczytów pasmem gór na Ziemi.

Prawie dwie doby po tym, kiedy Brytyjczyk nie dawał znaku życia, kucharz, przebywający w obozie wypadowym, miał zauważyć w oddali coś, co wygląda jak plecak i może być zaginionym wspinaczem lub jego ciałem.

Wtedy do akcji przystąpili Polacy. Wypuszczając we wskazane przez kucharza miejsce drona i przyjmując właściwe koordynaty, odnaleźli przyczepionego do zbocza Ricka Allena.

Dzięki zlokalizowaniu Brytyjczyka akcja ratownicza przebiegła nadzwyczaj sprawnie. Sprowadzono go bezpiecznie do bazy. Jego stan jest dobry, miał zaledwie kilka ran i odmrożeń.

Jak powiedział uratowany brytyjskiej stacji BBC News, wcześniej drony latające w górach go irytowały, lecz teraz, dzięki Polakom, to się zmieniło.

źródło:
Zobacz więcej