Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Upadłość lotniska w Radomiu stała się faktem

Wniosek o upadłość trafił do Sądu Gospodarczego (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

Wniosek o upadłość radomskiego portu cywilnego trafił do Sądu Gospodarczego. Tym samym zakończyły się trwające od miesięcy negocjacje z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, które przejmuje obiekt. Pod zarządem PPL-u Radom stanie się lotniskiem zapasowym dla Okęcia.

Powstanie Centralny Port Komunikacyjny. Prezydent podpisał specustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – poinformowała w sobotę kancelaria prezydenta. Nowe lotnisko ma docelowo...

zobacz więcej

Strony uzgodniły, że przeprowadzona zostanie procedura „pre-pack”, czyli sprzedaż działającej firmy podmiotowi, który będzie kontynuował jej działalność.

– Składający wniosek, w tym przypadku zarząd spółki „Port Lotniczy Radom”, wskazał PPL jako przejmującego nieruchomości, pracowników i ewentualne zobowiązania – tłumaczy prezydent Radomia Radosław Witkowski. W ten sposób unika się pośrednictwa syndyka i często długotrwałego postępowania likwidacyjnego.

Dotychczas to miasto było jedynym właścicielem lotniska. Projekt pochłonął około 120 milionów złotych. Samorząd od lat poszukiwał wsparcia finansowego, a od miesięcy negocjował z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”.

Mimo zmiany zarządcy jedno się nie zmieni. Tak jak dotychczas współgospodarzem lotniska będzie wojsko. Gwarantuje to umowa wynegocjowana przez armię i Ministerstwo Infrastruktury.

Pod koniec roku na lotnisku powinny ruszyć warte około pół miliarda złotych inwestycje. Zgodnie z harmonogramem prac przedłużona zostanie m.in. droga startowa. W planach jest też budowa płyt postojowych.

Pierwsze loty z radomskiego lotniska zaplanowane są na wiosnę 2020 roku.

źródło:
Zobacz więcej