Trump oburzony karą nałożoną na Google. Oskarża UE o wykorzystywanie USA

Prezydent USA Donald Trump (fot. REUTERS/Leah Millis)

Prezydent Donald Trump skrytykował w czwartek UE na Twitterze za nałożenie na Google kary w wysokości 4,34 mld euro za łamanie unijnych przepisów. „Mówiłem wam! Oni naprawdę wykorzystują USA, ale to się skończy!” – napisał prezydent.

Rekordowa kara finansowa dla Google. Unia karci za praktyki monopolistyczne

Komisja Europejska nałożyła na amerykańską firmę Google karę w wysokości 4,3 miliarda euro za nadużywanie pozycji dominującej – wynika ze źródeł...

zobacz więcej

„Unia Europejska właśnie nałożyła karę Pięciu Miliardów Dolarów na jedną z naszych wspaniałych grup, Google” – głosi tweet.

KE poinformowała w środę o nałożeniu na Google kary za łamanie przepisów antymonopolowych na rynku systemów operacyjnych, wykorzystywanych m.in. przez smartfony. Amerykański koncern zapowiedział odwołanie.

Chodzi o praktyki dotyczące urządzeń mobilnych z systemem Android, których celem było wzmocnienie dominującej pozycji rynkowej wyszukiwarki internetowej Google.

Sprawa ta ma niebagatelne znaczenie, bo obecnie ponad połowa ruchu w internecie generowana jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W skali światowej 80 proc. z nich ma zainstalowany system operacyjny Android. Odsetek ten jest jeszcze wyższy, jeśli wziąć pod uwagę tylko tańsze z tych urządzeń. Łącznie to ponad 2 miliardy telefonów i tabletów, których właściciele generują zyski dla Google.

Grzywna wobec amerykańskiego potentata jest najwyższą w historii karą, jaką Unia Europejska zdecydowała się nałożyć za łamanie regulacji antymonopolowych.

Firma Google dostała 90 dni na zaprzestanie swoich praktyk, w przeciwnym razie grozi jej kara sięgająca nawet 5 proc. średniego dziennego światowego obrotu spółki matki – koncernu Alphabet.

źródło:

Zobacz więcej