Nowe wystawy, pracownie i kawiarnie. Muzeum Powstania Warszawskiego do rozbudowy

W 2017 roku do muzeum przyjechało 6 tys. zorganizowanych grup (fot. Shutterstock/trabantos)

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane. Zyska m.in. nowe główne wejście, dojazd dla autokarów i dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną. Powstaną nowe wystawy, pracownie i kawiarnie. W ostatnim roku placówkę odwiedziło ponad 700 tys. osób – to ponad trzykrotnie więcej, niż w pierwszych latach. I to zobowiązuje.

Brytyjska para książęca w Muzeum Powstania Warszawskiego

Brytyjska para książęca jest już w Polsce. Wraz z dwojgiem swych dzieci księżna Catherine i książę William wylądowali na lotnisku w Warszawie, skąd...

zobacz więcej

Do terenu muzeum dołączony zostanie pas zieleni od strony ul. Towarowej. Znajdą się tam m.in. nowe główne wejście, dojazd dla autokarów i dostępna dla wszystkich przestrzeń publiczna. Władze muzeum chcą też postawić wielofunkcyjne budynki, który będą mogły posłużyć jako miejsce tymczasowych wystaw, ale też jako kawiarnie czy pracownie.

– Chcemy dostosować się do tego jak zmieniają się okolice muzeum – mówi wicedyrektor placówki Dariusz Gawin.

Przypomniał, że kiedy powstawało muzeum, Wola była dzielnicą postindustrialną, dookoła były rozwalające się ruiny. Dziś staje się nowym centrum finansowym stolicy. Dariusz Gawin podkreśla, że ta część miasta powinna zachować miejski charakter, dlatego nowa część muzeum będzie ogólnodostępną przestrzenią publiczną.

Według dyrektora muzeum Jana Ołdakowskiego rozbudowa ma też praktyczne uzasadnienie. Chodzi o ciągły wzrost liczby zwiedzających, przez co na uliczkach wokół obiektu zaczyna się robić tłoczno.

Ołdakowski przywołuje statystyki, z których wynika, że do muzeum w zeszłym roku przyjechało 6 tys. zorganizowanych grup, większość autokarami. – Na tych małych uliczkach te pojazdy często mają kłopot z przejechaniem – mówi dyrektor.

W ostatnim roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło ponad 700 tys. osób - ponad trzykrotnie więcej, niż w pierwszych latach istnienia placówki.

Muzeum zostało otwarte w 2004 r. Znajduje się tam ponad 30 tys. eksponatów, które pokazują m.in. walkę i codzienność podczas powstania i losy powstańców po wojnie.

Konkurs na projekt rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego ma zostać rozstrzygnięty jesienią. Prace budowlane ruszą najprawdopodobniej w 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej