RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ast o nowelizacji ustawy o SN: To szansa na szybszy wybór I prezesa

Poseł Marek Ast tłumaczy, że ustawa o SN pozwoli na przyspieszenie wyboru I prezesa Sądu, co jest potrzebą chwili (fot. PAP/Leszek Szymański)
Poseł Marek Ast tłumaczy, że ustawa o SN pozwoli na przyspieszenie wyboru I prezesa Sądu, co jest potrzebą chwili (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Proponowana nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym da szansę na w miarę szybki wybór I prezesa Sądu Najwyższego – wyjaśnia poseł Marek Ast. Reprezentant wnioskodawców wskazuje, że zmiany zostały wymuszone bieżącą sytuacją wokół SN.

Zobacz, jak sędzia zabrał pieniądze staruszki. SN: Był roztargniony

Sąd Najwyższy uniewinnił w sprawie dyscyplinarnej sędziego Mirosława Topyłę od zarzutu kradzieży 50 zł.

zobacz więcej

– Działania I prezes Sądu Najwyższego i oświadczenia osoby pełniącej obowiązki I prezesa SN sędziego Józefa Iwulskiego wprowadzają zamieszanie, które dobrze byłoby, żeby się jak najszybciej zakończyło – mówi poseł sprawozdawca projektu, Marek Ast.

Polityk przypomina, że „mamy zapowiedzi obstrukcji całego procesu uzupełniania składu Sądu Najwyższego”. Choć zmiana ustawy ma spowodować przyspieszenie, to i tak zdaniem Asta obsada stanowisk sędziowskich w SN zajmie kilka tygodni.

– Już w momencie obsadzenia 2/3 stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym Zgromadzenie Ogólne SN będzie mogło podjąć uchwałę wskazującą pięciu kandydatów do stanowiska I prezesa SN, a także tę uchwałę przedstawić panu prezydentowi – tłumaczy Ast istotę zmiany.

Obecnie kandydatów na I prezesa Zgromadzenie ma prawo wskazać dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

Na uwagę, że przedstawiony projekt jest już kolejną korektą ustawy o Sądzie Najwyższym w ostatnim półroczu, powiedział, iż „świadczy to o tym, że ustawodawca reaguje”.

– Część zmian wynikała stąd, że było określone oczekiwanie Komisji Europejskiej, chociażby kwestia zrównania wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn. Ale jednocześnie są takie zmiany, które wynikają z potrzeby chwili – wskazał.

Projekt zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o Sądzie Najwyższym oraz w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa po pierwszym czytaniu Sejm przekazał pod obrady Komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej