RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Utrzymujemy hodowlę zwierząt futerkowych”. Nie będzie zakazu uboju rytualnego

Utrzymujemy w Polsce hodowlę zwierząt futerkowych, ale zaostrzone zostaną kryteria kontroli ferm – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że ubój rytualny w Polsce jest ważny ze względów gospodarczych.

Prezes PiS za zakazem hodowli zwierząt futerkowych w Polsce

Prezes PiS Jarosław Kaczyński za zakazem hodowli zwierząt futerkowych w Polsce: niech futra przejdą do historii.

zobacz więcej

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że zniesienie zakazu uboju rytualnego w Polsce jest ważne ze względów gospodarczych. W ten sposób odniósł się do swojej wcześniejszej wypowiedzi, w której zapowiedział wycofanie z Sejmu projektu ustawy zabraniającej uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych.

Minister w radiowej Jedynce zwrócił uwagę, że Polska może być potentatem w dziedzinie eksportu mięsa. Jak zauważył, w kraju jest ok. 3 mln hektarów nieużytków, do których są dopłaty. Mogą na nich być hodowane owce, kozy lub bydło - wyliczył minister. Zaznaczył, że ubój rytualny jest dopuszczalny na świecie.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że głównym rynkiem zbytu mięsa jest rynek muzułmański. – Wbrew pozorom nie jest to rynek żydowski, ponieważ jest on dosyć niewielki. Natomiast ponad miliard muzułmanów potrzebujących odpowiedniej żywności to jest dla nas sprawa, o którą musimy zabiegać – dodał minister.

Hodowla zwierząt futerkowych zostaje

Ardanowski doprecyzował, że nie wycofuje ustawy z Sejmu, bo zawiera ona szereg elementów bardzo pozytywnych.

– Utrzymanie zwierząt, sprawdzenie, co się dzieje w schroniskach dla zwierząt, na które idą wielkie pieniądze, odpowiedzialność gmin za zwierzęta bezdomne, jakość utrzymania i warunków dla tych zwierząt - od tego nie odstąpię i tutaj będę obrońców zwierząt bardzo wspierał – zapewnił Ardanowski.

Minister wyjaśnił, że utrzymana będzie hodowla zwierząt futerkowych, ale bardzo ostro zaostrzą się kryteria kontroli ferm. Za zakazem hodowli zwierząt na futra opowiadał się m.in. Jarosław Kaczyński.

Minister rolnictwa zapowiedział, że fermy zostaną poddane certyfikacji, jeśli będzie trzeba międzynarodowej, która sprawi, że zwierzęta będą utrzymywane w warunkach adekwatnych do ich wymagań.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął do Sejmu w listopadzie ubiegłego roku. Zakłada on m. in. wprowadzenie obowiązku znakowania psów i utworzenie centralnego rejestru, zakaz hodowli zwierząt na futra, czy też ograniczenie uboju rytualnego.

źródło:
Zobacz więcej