1,4 tys. interwencji strażaków. TOPR odradza wyjścia w góry

Ponad 1,4 tys. razy interweniowała w całym kraju straż pożarna, ewakuowano kilkaset osób. Na wielu rzekach przekroczone są stany ostrzegawcze i alarmowe. Ze względu na niebezpieczeństwo TOPR przestrzega przed wychodzeniem w góry.

Most na Zakopiance już otwarty, straż interweniowała setki razy

Przywrócony został ruch na tymczasowym moście na Zakopiance w Białym Dunajcu. Był ona przez całą noc zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej...

zobacz więcej

Małopolska wraz z Podhalem zostały najsilniej dotknięte ulewnymi deszczami. Co trzecia interwencja straży pożarnej miała miejsce w tym województwie. Na Podhalu spadło miejscami w ciągu nocy do 130 mm deszczu. Podtopienia występują również w południowej części województwa śląskiego.

W Witowie i Juszczynie na Podhalu prewencyjnie ewakuowano dwa obozy harcerskie, podobną decyzję podjęto w stosunku do pola namiotowego w Krościenku i domków letniskowych w Dębnie.

W innych częściach kraju swoje miejsca wypoczynku musieli opuścić harcerze z obozów w Czersku w woj. kujawsko-pomorskim i w Wiośnie w Świętokrzyskiem. Łącznie ewakuacja objęła ponad 500 osób.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje do turystów, by zrezygnowali z wyjść w góry.


W niektórych miejscach ewakuowano również budynki mieszkalne, w okolicach Limanowej 17 osób opuściło swoje domostwa. Silna wichura uszkodziła 32 budynki w tym 21 mieszkalnych. Wszystkie zostały zabezpieczone przez strażaków.

Interwencje strażaków związane były głównie z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i ulic oraz usuwaniem powalonych drzew, które tarasowały wiele dróg i szlaków kolejowych. Ranny został jeden strażak, który usuwał skutki burzy w województwie łódzkim. Wiele rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, kilka również stany alarmowe, m. in. Białka, Dunajec i Raba. Przez noc zamknięty był tymczasowy most na Zakopiance w Białym Dunajcu ze względu na zagrożenie zerwaniem go przez wezbrane wody.

Zamknięto również kilka odcinków innych dróg, m. in. drogę 968 między Szczawą a Mszaną, zapewniająca alternatywne w stosunku do Zakopianki połączenie okolic Krościenka i Szczawnicy z Krakowem i inne drogi w powiecie limanowskim. Lokalne media podają, że niektóre osady zostały odcięte od świata. Zalane zostało ujęcie wody dla miasta Limanowa, występują przerwy w dostawie wody do domów. O zerwanych drogach informuje również czytelniczka naszego portalu z Rzepisk na Spiszu, która przesłała nam film przedstawiający wezbrany nurt Bryjowego Potoku:
teraz odtwarzane
Wezbrany nurt Bryjowego Potoku w Rzepiskach na Spiszu

Nadal prognozowane są opady deszczu. Na rzekach utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe, jednak w ostatnich godzinach poziom wody powoli opada. Dżdżysta pogoda według prognoz powinna się utrzymać do piątku.

IMGW: ostrzeżenia hydrologiczne dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego,...

zobacz więcej

Także Zakopane mierzy się ze skutkami ulewnych deszczy. Jak podaje na swojej stronie Tatrzański Park Narodowy, schronisko turystyczne w Dolinie Roztoki zostało odcięte w powodu zerwania mostu.

„Nie jest możliwe przejście zielonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Władze TPN odradzają także dojście w to miejsce od strony Hali Gąsienicowej” – podaje na swojej stornie Tatrzański Park Narodowy.

Szlak wokół Morskiego Oka został podtopiony i również nie można tamtędy przejść.

Z powodu uaktywnienia się osuwisk spowodowanych silnymi opadami deszczu policja zamknęła drogę prowadzącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka. Droga jest uszkodzona – poinformował rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

Droga jest nieprzejezdna na 10-kilometrowym odcinku między Brzezinami a Wierchem Poroniec. Uaktywnione osuwiska spowodowały tam oberwanie się części jezdni. Został też uszkodzony most na rzece Sucha Woda.

źródło:
Zobacz więcej