RAPORT

Pogarda

Polscy dyplomaci chwaleni za ratowanie Żydów. Wyjątkowa notatka

Polscy dyplomaci kupowali dla Żydów paragwajskie paszporty, które ratowały im życie (fot. Yad Vashem/FB)
Polscy dyplomaci kupowali dla Żydów paragwajskie paszporty, które ratowały im życie (fot. Yad Vashem/FB)

Najnowsze

Popularne

Polska ambasada w Szwajcarii i konsulat w Bernie angażowały się w ratowanie Żydów. Potwierdza to notatka Chaima Eissa, do której dotarł obecny szef polskiej placówki dyplomatycznej w tym kraju Tomasz Kumoch.

Czterech polskich dyplomatów docenionych za ratowanie Żydów

Fundacja imienia Raoula Wallenberga uznała czterech członków działającej podczas II wojny światowej grupy berneńskiej – ambasadora Aleksandera...

zobacz więcej

„Poproście polski rząd w Londynie, żeby podziękował ambasadorowi i konsulowi w Bernie za udzielenie mi pomocy w ratowaniu Żydów” – notatkę tej treści napisał pod koniec II wojny światowej Chaim Eiss, polsko-żydowski kupiec z Zurychu, jeden z założycieli ultraortodoksyjnego ruchu Agudat Israel.

Eiss angażował się w ratowanie rodaków z Holokaustu. Zbierał pieniądze dla Konstantego Rokickiego, wicekonsula w Bernie, który kupował puste paragwajskie paszporty. Dokumenty te przekazywano Żydom i umożliwiały im one zwolnienie z wywózki z niemieckich obozów zagłady.

Eiss zajmował się również przemytem dokumentów do okupowanej Polski i koordynował pomoc humanitarną dla Żydów. Ocenia się, że jego działania przyczyniły się do uratowania od kilkuset do kilku tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej