
Polska ambasada w Szwajcarii i konsulat w Bernie angażowały się w ratowanie Żydów. Potwierdza to notatka Chaima Eissa, do której dotarł obecny szef polskiej placówki dyplomatycznej w tym kraju Tomasz Kumoch.
Fundacja imienia Raoula Wallenberga uznała czterech członków działającej podczas II wojny światowej grupy berneńskiej – ambasadora Aleksandera...
zobacz więcej
„Poproście polski rząd w Londynie, żeby podziękował ambasadorowi i konsulowi w Bernie za udzielenie mi pomocy w ratowaniu Żydów” – notatkę tej treści napisał pod koniec II wojny światowej Chaim Eiss, polsko-żydowski kupiec z Zurychu, jeden z założycieli ultraortodoksyjnego ruchu Agudat Israel.
Eiss angażował się w ratowanie rodaków z Holokaustu. Zbierał pieniądze dla Konstantego Rokickiego, wicekonsula w Bernie, który kupował puste paragwajskie paszporty. Dokumenty te przekazywano Żydom i umożliwiały im one zwolnienie z wywózki z niemieckich obozów zagłady.
Eiss zajmował się również przemytem dokumentów do okupowanej Polski i koordynował pomoc humanitarną dla Żydów. Ocenia się, że jego działania przyczyniły się do uratowania od kilkuset do kilku tysięcy osób.