RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prorosyjscy separatyści na Krymie tworzą listę przeciwników aneksji

Swoją listę zamierzają przekazać organom ścigania, aby się nimi „zajęły”(fot. Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin via REUTERS)

Prorosyjscy separatyści na anektowanym Krymie przygotowują listę osób, które nie uznały oderwania półwyspu od Ukrainy. Jak poinformowało Radio Swoboda, chodzi o osoby publiczne z Rosji i Ukrainy. Separatyści zamierzają ich nazwiska przekazać organom ścigania.

„Sytuacja jest niebezpieczna!”. Rzeczniczka praw człowieka chce niezwłocznego widzenia z Sencowem

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa zwróciła się do władz więziennych Rosji o niezwłoczne widzenie z więzionym tam i prowadzącym...

zobacz więcej

Autorami listy są przedstawiciele tzw. Izby Społecznej, czyli ciała doradczego prezydenta Rosji. Według nich każdy, kto nazywa przyłączenie Krymu do Rosji „aneksją” lub w inny sposób wyraża sprzeciw wobec włączenia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej, nie szanuje mieszkańców Krymu.

Swoją listę zamierzają przekazać organom ścigania, aby „zajęły się” przeciwnikami aneksji.

Jak ustalił dziennik „Kommiersant”, na liście znaleźli się m. in.: pisarz Borys Akunin, muzyk Andriej Makarewicz i aktor Michaił Jefremow.

Rosja w 2014 r. wprowadziła podstępem swoje wojska na Krym i wspierając lokalnych separatystów zorganizowała nielegalne referendum. Wykorzystując wyniki plebiscytu anektowała półwysep, zmuszając jego mieszkańców do zmiany obywatelstwa.

źródło:
Zobacz więcej